Klaipėdos universitetas puoselėja rusų kalbos tradicijas


Slavistikos centro direktorė doc. dr. O. Aleksejeva. Iš asmeninio O. Aleksejevos archyvo

Slavistikos centro direktorė doc. dr. O. Aleksejeva. Iš asmeninio O. Aleksejevos archyvo.

Skaitant įvairius darbo skelbimus, beveik visada darbdavys reikalauja užsienio kalbos žinių. Anksčiau tai būdavo anglų kalba, tačiau dabar vis dažniau pasitaiko, kad greta anglų, reikalaujama ir rusų kalbos įgūdžių, o neretai rusų kalbos mokėjimą darbdavys vertina, kaip privalumą. Tai visiškai suprantama, turint omenyje, kad Rusija – artima mūsų kaimynė. Tačiau nepaisant to, jaunų žmonių, mokančių pastarąją kalbą, vis mažėja. Galime tik pasidžiaugti, kad Klaipėdos universitetas Slavistikos centro dėka padeda spręsti šią problemą.

„Bedarbių neruošėme ir neruošime“

Slavistikos centras yra viena iš sudedamųjų Klaipėdos universiteto Humanitarinio fakulteto dalių. Jis buvo įkurtas 2001 metais, siekiant ruošti rusistikos specialistus bei plėtoti mokslinius tyrimus slavistikos kryptimi. Praeitais metais Slavistikos centras išleido paskutinę filologijos bakalaurų laidą, kurių specializacija buvo Rusų filologija ir lietuvių kalba. Kadangi pastaruosius keletą metų norinčių stoti į šią programą buvo nepakankamai ir grupės nesusidarydavo, šiuo metu tokios specialybės Klaipėdos universitete nebėra. Tačiau, anot centro direktorės doc. dr. O. Aleksejevos, absolventai, spėję pabaigti šią programą, tikrai nesigaili. „Viena mūsų buvusi studentė įkūrė vertimo biurą. Kiti, nors ir dirba ne pagal įgytą specialybę, darbą irgi turi – nemaža dalis absolventų dirba administravimo srityje bei kitose prestižinėse vietose, ir viskas dėl to, kad puikiai išmano rusų kalbą“.

Galimybė studijuoti rusų kalbą visuomet yra

Nepaisant to, kad specializacijos „Rusų filologija ir lietuvių kalba“ universitete nebeliko, studijuoti rusų kalbą galimybė yra. Visi studentai, stojantys į Klaipėdos universitetą, pirmajame kurse turi užsienio kalbą. Tai galimybė pasirinkti studijuoti bet kokią kalbą, taip pat ir rusų. Be to, ir pradėti niekada nėra vėlu. O. Aleksejeva pažymi, kad Slavistikos centras siūlo įvairių lygių rusų kalbos mokymosi sandų, iš kurių vieni yra skirti pradedantiesiems, kiti – jau pažengusiems. Visi šie sandai yra sudaryti pagal europietiškus standartus. Slavistikos centro direktorė pasakoja, kad buvo sudarytas net ir čekų kalbos sandas, tačiau norinčių ją studijuoti neatsirado. O štai norinčių studijuoti rusų kalbą yra tikrai nemažai. Būna atvejų, kuomet vietų grupėse yra mažiau, nei norinčių studijuoti šį dalyką. „Studentai tokiu atveju turėtų kreiptis tiesiai į Slavistikos centrą, ir mes kaip nors padėsime išspręsti šią problemą“, – geranoriškai sako O. Aleksejeva. Reikia paminėti, kad Slavistikos centras glaudžiai bendradarbiauja su Rusijos Federacijos Generaliniu konsulatu Klaipėdoje. Pastarasis teikia didelę pagalbą centrui: kol egzistavo Rusų filologijos ir lietuvių kalbos programa, jos studentams buvo teikiama Maskvos mero stipendija. Taip pat konsulatas teikia galimybę stažuotis, finansiškai paremia mokslinius ir kultūrinius renginius, teikia Slavistikos centrui tematinę periodinę spaudą, vadovėlius. Be to, bendradarbiaujama su Rusijos valstybiniu Imanuelio Kanto universitetu Kaliningrade, kuris teikia nemažą metodinę pagalbą.

Ateities planai

„Artėjančiais metais kartu su Klaipėdos universiteto humanitarinio fakulteto Kalbų centru planuojame organizuoti dalykinės rusų kalbos kursus“, – ateities planais dalinasi O. Aleksejeva. Taip pat svarbu, kad galbūt nuo šių metų liepos 1 d. Slavistikos centro nebebus – yra sudarytas projektas, pagal kurį kai kurie Humanitariniame fakultete esantys panašaus pobūdžio centrai bus sujungti ir sudarys vieną, kurį planuojama pavadinti „Kalbų ir kultūrų centru“.

Autorius: Vladislava Bilienskaja

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: