Rašto darbų pirkimas – nebaudžiamas sopulys


Rašto darbų pirkimas klesti. Autorės nuotr.

Rašto darbų pirkimas klesti. Autorės nuotr.

Jovitos Lapinskaitės analitinis straipsnis sunkia tema universiteto bendruomenės nariams. Autorė tiria faktus, analizuoja realybę – su tuo sunku nesutikti, nors ir kaip norėtųsi ją matyti kitaip. Straipsnyje tinkamai panaudojami interneto žiniasklaidai būdingi bruožai, praplečiantys skaitytojo informacinį lauką.

Doc. dr. Daiva Janavičienė

Kiekvieno semestro metu studentams tenka parašyti po keletą rašto darbų. Referatai, straipsniai, pranešimai, o kur dar kursiniai ir praktikos ataskaitos… Susidaro nemenkas skaičius darbų. Neretai studentai tokių reikalų sprendimui renkasi pagalbą „iš šalies“, t.y. rašto darbą tiesiog įsigyja iš kito asmens. Tačiau ar tai legalu? Ir kaip sustabdyti šią vis labiau plintančią darbų pirkimo „epidemiją“?

Internetas – rašto darbų „turgus“

Ko gero paprasčiausias ir greičiausias būdas rasti žmogų, parašysiantį reikiamą rašto darbą – interneto naršyklės paieškos laukelyje suvesti tris žodžius „rašto darbų rašymas“. Sistema iš karto išmeta krūvą internetinių portalų nuorodų, kuriuose puikuojasi skelbimai, siūlantys įsigyti rašto darbus. Vien tinklalapyje „skelbimai.lt“ tokių pasiūlymų galima suskaičiuoti kelias dešimtis. Savo paslaugas „rašytojai“ siūlo įvairiai : „Rašau įvairius rašto darbus: referatus, kursinius ir kt. įvairiomis preliminariomis temomis: vadyba, administravimas, finansai, informatika, valdžios sektorius, filosofija, psichologija ir pan. Esu sukaupusi nemažą darbų rašymo patirtį. Visi darbai yra vienetiniai. Rašykite man laiškus ir viską suderinsime. Mano el. paštas: **** @gmail.com“). Kartais pasitaiko ir išties originalių tekstų: „Ei Studente !!! Savaitgalį laukia šaunus vakarėlis, o tau ir vėl teks jį praleisti, nes laukia krūva neparašytų referatų, kursinių ar kitų rašto darbų… Nesijaudink ir mėgaukis studentiškais metais. Mes galime tau padėti ir siūlome profesionalią pagalbą rašant įvairių aukštųjų mokyklų rašto darbus ( recenzijas, referatus, ataskaitas, planus, kursinius, diplominius darbus ir t.t.) Siūlome kvalifikuotą, atsakingą ir kruopštų darbų rašymą Jūsų nurodytais terminais ir Jums prieinama kaina !!! Darbai rašomi ADMINISTRAVIMO, ETIKOS, FILOSOFIJOS, FILOLOGIJOS, ISTORIJOS, KALBOS KULTŪROS, LIETUVIŲ K., PEDAGOGIKOS, PSICHOLOGIJOS, POLITOLOGIJOS, SOCIOLOGIJOS, STATISTIKOS, TEISĖS, VADYBOS IR KT. temomis“.

Kaip matome, vienas žmogus darbus gali rašyti ir humanitarams, ir socialinių, ir tiksliųjų mokslų atstovams. Pabandėme pasidomėti ar „vadybos ir verslo administravimo“ ar panašių mokslų bakalaurą turintys asmenys galėtų parašyti kursinį darbą žurnalistui. Susisiekėme su keletu „pardavėjų“ jų nurodytais telefono numeriais. Paklausti ar sutiktų pagelbėti antro kurso žurnalistikos studijų programos studentei parašyti kursinį darbą tema, susijusia su jaunimo problemomis miesto dienraščiuose, „rašytojai“ nė nedvejodami atsakė TAIP. Įdomu, jog jiems nebuvo įdomi nei rašto darbo apimtis, nei terminai, iki kada kursinis turi būti parašytas… Gal šito jie paklausia jau pateikus užsakymą? Žinoma, kaip „suinteresuotiems“ asmenims buvo labai svarbus ir prašomas atlygis. Minėto darbo kaina, daugelio buvo įvertinta 500 Lt.

Jau ne pirmus metus įvairių darbų rašymu už pinigus užsiimantis vienos Klaipėdos aukštosios mokyklos studentas Antanas prisipažįsta, jog galėtų parašyti beveik bet kokį darbą: „Dažniausiai rašau tokius darbus, kurie man pačiam gali būti naudingi. Pavyzdžiui, jei referatas ar kursinis susijęs su mano studijuojamu dalyku, tai rašydamas kitam, tuo pačiu pagilinsiu ir savo žinias“,- sakė Antanas.

Vaikinas prisipažino, kad jo rašomo darbo kaina priklauso nuo keleto faktorių: 1. laiko, kurį užims rašymas; 2. laiko nuo „užsakymo“ pateikimo (t.y. jei darbas reikalingas rytojui, tai teks pakloti 2 – 3 kartus brangiau nei įprastai); 3. asmens, kuriam darbas rašomas (draugas, pažįstamas, naujas klientas); 4. darbo apimties. Pasak Antano, jo rašomų darbų kainos, lyginant su kitais, ganėtinai neaukštos – nuo 20 iki 150 Lt. Vaikinas prisipažino, jog neseniai parašė darbus visai neakivaizdinių studijų grupei: „Neseniai parašiau aštuoniolika darbų tos pačios grupės studentams, o prieš porą dienų paskambino ir devynioliktas. Sako: „parašyk ir man, juk visiems parašei“.

Paklaustas apie teikiamas rašto darbų kokybės garantijas, jaunuolis atsakė: „Atlygį imu tik tada, kai užsakovas gauna įvertinimą. Taip pat, į tą pačią kainą įskaičiuoju ir konsultaciją, kad darbas tikrai būtų apgintas“.

Įdomu tai, jog tarp Antano klientų kartą yra buvęs ir vienos aukštosios mokyklos dėstytojas.

Darbų rašymo profesionalai

„Jei yra paklausa – yra ir pasiūla“ – byloja liaudies išimtis. Pastaruoju metu, kai rašto darbų pirkimas tapo ypač populiarus, ėmė kurtis ir tokia veikla profesionaliai užsiimančios firmos. Įvairių sričių bakalauro ir magistro laipsnius turintys asmenys padeda (arba tiksliau – parengia) darbus jums reikalinga tema. Tereikia užpildyti pateiktą užsakymo formą (dažniausiai joje reikia nurodyti savo vardą, telefono numerį, mokymo įstaigą, darbo temą bei rūšį)  ir darbas bus parengtas artimiausiu metu. Tokiose firmose referato kaina nuo 90 Lt, kursinių darbų – nuo 390 Lt. Lojaliems klientams taikomos nuolaidos. Be abejo, firma garantuoja ir konfidencialumą.

Kyla klausimas: ar tokia veikla legali? Atsakymas: jei valstybei sumokamas pelno mokestis – tokių įmonių veiklos sustabdyti negali jokia valstybinė institucija.

Darbo pirkimas – ne nusikaltimas

Rašto darbų (mokslinių darbų, baigiamųjų magistro ir bakalauro, kursinių darbų; referatų, mokslinių straipsnių, tyrimo ataskaitų ar kitų rašto darbų) rašymas, konsultavimas priskiriamas ekonominės veiklos rūšims, kurios mūsų šalyje nėra uždraustos ir už kurias nėra baudžiama.

Baudžiamoji atsakomybė, kaip rašoma Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 202 straipsnio 1 dalyje, atsiranda tik tada, kai žmogus, užsiimantis veikla neturi tai veiklai reikalingo leidimo (licencijos).

Visos tesės ir atsakomybė už jau sukurtą darbą yra perduodamos jį įsigijusiam asmeniui (studentui). Tai padaryti galima ir oficialiai įforminant – remiantis Lietuvos Respublikos Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 38 straipsniu. Vienas autorių teisių perdavimo būdų yra kūrinio užsakymo sutartis. Pagal minėto įstatymo 41 straipsnį „autorius įsipareigoja sukurti sutarties sąlygas atitinkantį kūrinį ir perduoti užsakovui sutartyje nurodytas autorių turtines teises į kūrinį arba suteikti užsakovui teises naudoti kūrinį nurodant kūrinio naudojimo būdą, o užsakovas įsipareigoja sumokėti autoriui sutartyje nustatytą autorinį atlyginimą, jeigu kitaip nenustatyta sutartyje“. Pasirašius tokią sutartį, žmogus pardavęs rašto darbą, visiškai nusimeta atsakomybę nuo savo pečių.

Studentas, įsigijęs kito asmens parašytą darbą ir jį pateikęs kaip savo, pažeidžia Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymą, aukštosios mokyklos statutą, studijų nuostatus bei etikos kodeksą. Klaipėdos universiteto Statuto 146 straipsnyje rašoma, jog studentas „už akademinės etikos pažeidimą (nusirašinėjimą atsiskaitymo metu, kursinių ir kitų darbų plagijavimą)“ gali būti pašalintas iš mokymo įstaigos. Tiesa, darbo pirkimas ir plagijavimas nėra adekvačios sąvokos, tačiau to paties statuto, 146 straipsnio 7 dalyje rašoma, jog studentas iš universiteto gali būti pašalintas už Lietuvos Respublikos įstatymų nesilaikymą. Būtent tai ir padaro darbą iš trečiojo asmens įsigijęs studentas.

Pirkti darbą – nieko blogo?

Studentai sako, jog rašto darbų pirkimas jiems atrodo nepriimtinas.

„Niekada nepritariau ir nepritarsiu darbų pirkimui. Jei viską nori pirkti tuomet kam apskritai studijuoji? Nusipirk diplomą ir viskas, nereikės pirkinėti rašto darbų“,- sakė žurnalistiką Klaipėdos universitete studijuojanti Ieva.

Įdomu tai, jog kai kurie studentai, manantys jog pirkti darbą nėra tinkama – rašo juos kitiems. „Na aš nesiryžčiau pirkti darbo. Manau, nesu jau tokia „žiopla“ kad pati negalėčiau parašyti. O rašyti kitiems, tai ir dabar tenka“,- mintimis dalijosi studentė Airida.

2011 m. vasario mėnesį portalo „Delfi.lt“ atliktos apklausos duomenimis, daugelis Lietuvos gyventojų rašto darbų pirkimo nelaiko didele blogybe už kurią turėtų grėsti teisinė atsakomybė. Net 63 % respondentų sako, jog tai – „aukštosios mokyklos dėstytojų atsakomybė: per darbo gynimą jie turėtų atpažinti, ar studentas pats parašė darbą, ar ne“. Už baudžiamosios atsakomybės taikymą pasisakė vos 19 % apklausoje dalyvavusių asmenų.

Daugelis Lietuvos gyventojų mano, jog rašto darbų pirkimo kontrolė - aukštųjų mokyklų, o ne teisėsaugos reikalas. Delfi.lt duomenys.

Daugelis Lietuvos gyventojų mano, jog rašto darbų pirkimo kontrolė – aukštųjų mokyklų, o ne teisėsaugos reikalas. Delfi.lt duomenys.

 Autorė: Jovita Lapinskaitė

Comments

  1. Algimantas says:

    Sveiki, rašto darbų gerbėjai. Niekam ne paslaptis, jog diplominiai ir kiti darbai perkami siekiant užbaigti studijas. Tik kažkodėl niekada darbu neperka medikai, inžinieriai ar lietuvių kalbos žinovai. Kaip manote, kodėl? Ugi todėl, kad rašto darbus perka vadinamųjų “komercinių specialybių“ atstovai, kurie ne tik už darbus, bet ir už mokslus sumoka nemažus pinigėlius… O visokie ginevičiai iš tų pinigėlių išsimoka daugiatūkstantines algas… Visokie ten steponavičiai susirenka dalį tų pinigėlių “kyšiukų“ pavidalu… Taip ir gaunasi, jog akademinių darbų pirkimą skatina tie Švietimo ir mokslo ministerija – savo neišmanėliška aukštojo mokslo komercializavimo politika. O taip pat ir kai kurių “komercinių“ universitetų (pvz. VGTU) ar kolegijų (pvz. TTVAM) galvos. Juk aukštosiose mokyklose, kur dėmesys skiriamas studijų kokybei (o ne įmokoms už studijas), niekas baigiamųjų darbų neperka. Tai va ir gaunasi, jog aukštojo mokslo “šulai“ skatina akademinių darbų pirkimą, nes skatina mokančių už studijas būrelį, kuriame, tiesa, dieniniame skyriuje studijuojančių nepasitaiko. beveik visada panašius “pirkimus“ atlieka neakivaizdžiai studijuojantis arba vakarinę studijų formą pasirinkusieji. STT geriau pasidomėtų pinigų srautais “ginevičius – steponavičius“ arba “romerio – ministerija (ŠMM ?)“, o ne kokia vargana bendrove, talkinančia nespėjantiems studžiams 🙂 Ir nėra čia ko švietimo ministeriui vaizduoti kovojančio su vėjo malūnais – geriau jis realiai pasirūpintų aukštųjų studijų kokybės gerinimu. Autorius: žinutėje minimos užuominos negali būti tapatinamos su konkrečiais Lietuvos viešaisiais asmenimis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: