Švarios rankos – šviesi ateitis?


Asmens higiena privalo būti mokoma jau nuo mažens. Autoriaus nuotr.

Asmens higiena privalo būti mokoma jau nuo mažens. Autoriaus nuotr.

Kristina Lenkaitytė analitiniame straipnyje rūpinasi higienos įgūdžių puoselėjimu. Straipsnis turi išreikštus interneto žiniasklaidos bruožus. Pagirtinas Kristinos sugebėjimas vizualumu išgauti intrigą.

Doc. dr. Daiva Janavičienė

Šiuolaikinėje visuomenėje itin didelį vaidmenį užima išvaizda. Ji reprezentuoja žmogų, priskiria jį vienokiai ar kitokiai socialinei grupei, padeda patraukti dėmesį ar net susipažinti bei įsidarbinti. Puikią išvaizdą nusako ne tik rūbai, batai, šukuosena ar  elgesys, bet ir asmens higiena. Tai yra svarbiausia išvaizdos dalis, tačiau dažnai akcentuojama ne taip stipriai, kaip derėtų. Dažnai teigiama, kad asmens higiena – savaime suprantamas dalykas. Tačiau kasdienybė rodo, kad dar daugelis tai suvokia ne kaip gyvenimo dalį, o kaip prievole. Tokiu požiūriu ypač pasižymi vaikai, kai jiems tiksliai nepaaiškinama higienos būtinybė, tačiau yra verčiami jos laikytis.

Prievarta – ne sprendimas

Žinoma, priverstinė higiena yra geriau nei jokios higienos, tačiau gerų rezultatų tikėtis neverta. Nuo pat mažens vaikas privalo ne tik atlikti tam tikrą veiksmą, bet ir suprasti, kam to reikia. Juk svarbu, kad jis ne tik kaip robotukas, suaugusiems paliepus, plautų rankytes, valytų dantis, bet ir pats norėtų būti švarus. Vaikui augant galima pamatyti, kaip įdėmiai jis stebi aplinką, pradeda mėgdžioti ar bando atkartoti suaugusiųjų veiksmus, todėl tai pats geriausias laikas pradėti mažylį mokyti tinkamos savo kūno priežiūros. Tėvų elgesys daro bene didžiausią įtaką ir išugdo vaikui pirminius higienos įpročius, tačiau tai nereiškia, kad tik nuo jų priklauso ar vaikas šiuos įgūdžius tobulins ar laikui bėgant pamirš. Kadangi nemažą laiko dalį paūgėjęs vaikas praleidžia mokyklose, todėl šiam klausimui itin didelį dėmesį turėtų skirti ir mokymo įstaigos.

Problemų daugėja

Pagrindiniai vaiko higienos reikalavimai: švarūs dantys, plaukai, nupraustas veidas, tvarkingos rankos, kojos, drabužiai. Nuo pat mažens vaikas turi būti pratinamas pats atlikti šiuos veiksmus. Kadangi vaikai daug laiko praleidžia liesdami, žaisdami, tyrinėdami, todėl itin svarbi yra rankų higiena. Su tėvų priežiūra jau trijų metų mažylis turėtų mokėti nusiprausti rankytės, nusišluostyti jas, žinoti kokias priemones (muilą, kempinę) tam naudoti. Dantų priežiūra taip pat labai svarbi sudedamoji higienos dalis. Kadangi dantys atlieka daug funkcijų: estetinę, kramtymo, kalbinę, todėl reikėtų itin didelį dėmesį skirti tinkamam jų valymui, reguliariam patikrinimui. Lietuvos statistika byloja, kad vaikų dantų ėduonis – itin plačiai paplitusi vaikų sveikatos problema. Pasvalio Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, 97,7 proc. šalies mokinių dantys pažeisti karieso. Vaikų ir jaunimo priežiūros specialistė J. Mikalajūnienė rašo, kad „burnos higienistas, vertinęs vaikų dantų būklę, pastebėjo, kad daugelio iš jų prasta burnos higiena – dantukai su apnašomis ir maisto likučiais. Tai rodo, kad vaikai arba nevalo dantų, arba neturi tinkamų įgūdžių jiems prižiūrėti“.

 Pasvalio rajono savivaldybės duomenys: 1-4 klasių mokinių dantų būklės įvertinimo rezultatai.

Pasvalio rajono savivaldybės duomenys: 1-4 klasių mokinių dantų būklės įvertinimo rezultatai.

Dėmesio skiriama per mažai

 Dar 1995m. dr. A. Prasauskienė pastebėjo, kad netgi populiariojoje literatūroje higienos svarbai negrinėti neskiriama pakankamai dėmesio. Jos teigimu, dažniausiai pasitaikanti tėvų klaida – vaikams paliekama per didelė laisvė, t.y. dar neištobulinti higienos įgūdžiai atliekami be suaugusiųjų priežiūros. Patartina dažniau ir atidžiau stebėti vaiko atliekamus veiksmus, koreguoti juos, kol mažylis dar nėra įpratęs jų kartoti, nes tada jį tinkamai išmokyti bus tik sunkiau. Žinoma, daug netikslumų galima atrasti ir suaugusiųjų higienos įpročiuose, todėl didelė galimybė, kad būtent tokius įgūdžius jie ir perduoda savo atžaloms.

Saugi aplinka nuo gimimo

Jau nuo pat kūdikystės žmogus privalo būti aprūpintas saugia ir higieniška aplinka. Gerai vėdinamas kambarys, švarūs indai, higieniški drabužėliai ir vystyklai – tik dalis viso to, kuo turi pasirūpinti tėvai, norėdami išvengti ne tik mikrobų, bet ir sunkių ligų. Kuo vaikas mažesnis, tuo jo imuninė sistema silpnesnė, todėl tik nuo suaugusiųjų priklauso tolimesnė mažylio ateitis, sveikata ir savijauta. Kai vaikas pradeda domėtis aplinka, liesti daiktus, svarbu užtikrinti jų švarą ir įsitikinti, kad pastarieji nekelia mažyliui problemų. Žinoma, nuo visų mikrobų apsaugoti nepavyks, tačiau laikantis higienos reikalavimų rečiau teks lankytis ligoninėse.

Nes išvaizda – vizitinė kortelė

Yra sakoma, kad žmogus savo gyvenimo partnerį randa pagal kvapą. Tačiau tai dar nereiškia, kad dėl to jis privalo pamiršti asmens higieną ir leisti visiems tą kvapą užuosti! Juolab, kad natūralus kūno kvapas ir prakaito bei neskalbtų kojinių dvokas yra visiškai skirtingi dalykai.  Todėl norint tinkamai save pristatyti, svarbiausiu aspektu pasirinkite kūno švarą, o ne kuo didesnį kvepalų kiekį. Aišku daugelis sakys, kad tą puikiai supranta ir taiko, tačiau jei Jums bekalbant, pašnekovas sulaiko kvėpavimą ar sausakimšame autobuse niekas neprisėda šalia, vertėtų susimąstyti ar viską darote teisingai.

Autorius: Kristina Lenkaitytė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: