Kalbėta, diskutuota ir nutarta: žmogus ir paukštis – turi panašumo!


Renginio akimirka. J. Kovaliovos nuotr.

Renginio akimirka. J. Kovaliovos nuotr.

2014 metų gegužės 14 d. vakarą Klaipėdoje, restorane „Kaštonas“ įvyko mokslo populiarinimo renginys „Žmogus paukštis – mitas ar realybė?“. Šio pokalbių, diskusijų vakaro iniciatoriai ir idėjų skleidėjai – Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto magistrantūros studijų Medijos ir komunikacija studentai kartu su Komunikacijos katedros lektore Janina Pupeliene. Renginys sulaukė didelio dėmesio, mat jo tema intriguojanti, – iš įvairių pozicijų buvo įvertintas žmogaus noras skraidyti. Diskusijoje įžanginį žodį tarė ir diskusiją vedė instruktorius, parašiutininkas-profesionalas, diskusijos moderatorius – Robertas Justas Rezgevičius. Į diskusijos sūkurį įsitraukė visi dalyviai ir vakaro garbės svečiai.

Renginio garbės svečiai

Pirmasis kalbėjo Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto jaunesnysis mokslo darbuotojas, Biologijos katedros asistentas Julius Morkūnas, kurio mokslinių interesų sritys yra ornitologija ir paukščių migracija. J. Morkūnas žmogaus norą sklęsti prilygino (ir palygino) paukščiams, kurie be paliovos sklando. Pavyzdžiui, jūrinis erelis, gandras, albatrosas arba čiurlys, kuris gali nenutūpti ant žemės net 2–3 metus! Publika tokiais duomenimis liko sužavėta.

Viso renginio metu ypač aktyviai savo mintis reiškė, dalijosi įgyta patirtimi ir linksmais nutikimais ilgametėje su sklandymu susijusioje veikloje Jūrų technikos fakulteto doc. dr. Algimantas Skurdenis. Mokslininkas kartu yra Kartenos sklandymo klubo vadovas, lėktuvų ir sklandytuvų pilotavimo instruktorius bei skrydžių egzaminatorius. Jis kalbėjo apie sklendimo greitį, gerą ir taisyklingą kūno padėtį sklendžiant, sklandytuvus, pabrėžė, kad žmogus – vis dėlto ne paukštis, ore taip ilgai neišsilaiko. Į visus iškilusius klausimus docentas A. Skurdenis rado atsakymus. Visiems susirinkusiems šypsenas sukėlė svečio pateiktas pavyzdys iš gyvenimiškos patirties apie tai, kad ir moterims patinka skraidyti, nors į šuolius parašiutu jos reaguoja savotiškai.

Šiandien didžiausias paukščio skrydžio pojūtis patiriamas sklendžiant wingsuit kostiumu. Vyrai ir moterys šokinėja nuo tūkstančių metrų aukščio ir sklendžia ore naudodami specialaus modelio kostiumą. Būtent šis kostiumas buvo pasirinktas pagrindiniu diskusijos objektu. Apie jį plačiau papasakojo Gytis Skučas – pirmasis ir kol kas vienintelis iš Lietuvos, sparnuotų kostiumų pilotas kalnuose, Lietuvos šuolių parašiutu nuo nejudamų objektų asociacijos įkūrėjas ir šios sporto šakos pradininkas Lietuvoje. Jis pasidalijo savo mintimis apie šį sportą, sulaukė nemažai klausimų apie savijautą sklendžiant, rizikuojant, apie tai, kokios mintys jį užvaldo ore, kodėl taip rizikuoja… G. Skučas teigė, kad į šiuos klausimus atsakymo kaip ir nėra, čia kiekvieno asmeniškas sprendimas, jo vidinis gyvenimas, vidinis balsas tai turi pasakyti. Tačiau jei šokant žemyn, užplūsta mintys apie tai, ar nebus šis šuolis paskutinis, – tada taip ir gali įvykti, – šmaikštavo pilotas.

Kas verčia žmones rizikuoti, šokti parašiutu? –į taip visiems rūpimą ir įdomų klausimą padėjo atsakyti KU Pedagogikos fakulteto, psichologijos katedros 4 kurso  studentė Inesa Bucharkina, kurios mokslinio domėjimosi sritis yra ekstremalaus sporto mėgėjų psichologiniai aspektai. Teigta, kad čia susiję trys dalykai: baimės slenkstis, adrenalinas ir jo poveikis bei motyvacija. Visa tai kartu suteikia žmogui lyg „sparnus“ ir jis jau tada apie baimes net nesusimąsto.

Tai – populiarios mokslinės diskusijos tęsis?

Be paliovos diskutavo ir klausimus uždavinėjo studentai, dėstytojai ir kiti „Kaštono“ lankytojai. Garbės svečias A. Skurdenis vakaro pabaigoje padėkojo organizatoriams už šį renginį, šaunią jo idėją, už naudingos informacijos skleidimą ir paskatino dar plačiau skleisti žinias apie aviacijos pasaulį. J. Pupelienė vakaro svečiams įteikė padėkas, taip padėkodama už dalyvavimą ir išsakytas įdomias mintis.

Renginio organizatoriai tikisi, kad šis renginys buvo kaip proskyna į mokslo populiarinimo renginių organizavimą Klaipėdoje.

Beje, išvada viena – žmogus negali lygintis į paukštį, bet panašumo tarp jų – yra!

 

Edita Steponavičiūtė, Inga Gabsevičiūtė

Medijų ir komunikacijos studentės

This slideshow requires JavaScript.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: