Socialinio darbo katedros gimtadienio proga – tarptautinė mokslinė konferencija


Institucijų mugės metu buvo galima įsigyti jos narių pagamintų rankdarbių. Ugnės Liaudanskytės nuotr.

Institucijų mugės metu buvo galima įsigyti jos narių pagamintų rankdarbių. Ugnės Liaudanskytės nuotr.

Lapkričio 6 dieną Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto (SvMF) Socialinio darbo katedra šventė savo dvidešimtmetį. Ta proga buvo surengta tarptautinė konferencija „Socialinis dialogas kaip socialinio darbo profesionalizacijos potencialas.“

Konferencijos pradžioje – institucijų mugė

Renginys pradėtas praktikos institucijų muge, kurioje su savo veikla supažindino dvylika įvairių organizacijų: neįgaliųjų centras „Klaipėdos lakštutė“, Kretingos dienos veiklos centras, Gargždų socialinių paslaugų centras, paramos ir labdaros fondas „Dienvidis“, paramos ir labdaros fondas „Nikopolis“, Klaipėdos miesto Nakvynės namai, „Klaipėdos viltis“, Šv. Pranciškaus onkologijos centras, Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras, Elgesio medicinos institutas, Klaipėdos vaikų globos namai „Rytas“. Mugės metu buvo galima įsigyti organizacijų narių pagamintų rankdarbių ir paragauti skanėstų.

Sveikinimai gimtadienio proga

Susirinkusiuosius ir KU SvMF Socialinio darbo katedrą sveikino KU Mokslo ir meno prorektorė doc. dr. Rita Vaičekauskaitė, kuri priminė, kiek pastangų prireikė, kad būtų įrodyta, jog socialinis darbas yra vertas akademinės bendruomenės dėmesio ir studijų programos.

KU SvMF Plėtros ir tarptautinių ryšių prodekanė dr. Indrė Būtienė kvietė pagalvoti apie tai, kad laikas bėga labai greitai ir jis skaičiuojamas pagal sutiktus žmones, nuveiktus darbus ar patirtus įspūdžius. Klaipėdos miesto savivaldybės Socialinių reikalų departamento Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Liesytė Socialinio darbo katedrai įteikė Klaipėdos miesto mero V. Grubliausko padėkos raštą ir sveikino katedrą su sėkminga dvidešimtmečio veikla.

Atsiminimais apie bendrus susitikimus dalijosi ir asociacijos, atsakingos už mokytojų švietimą Europoje, kolegijos narys prof. Per Erik Paje Michaelsson.

Lapkričio 6 dieną Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Socialinio darbo katedra šventė savo dvidešimtmetį. Ugnės Liaudanskytės  nuotr.

Lapkričio 6 dieną Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Socialinio darbo katedra šventė savo dvidešimtmetį. Ugnės Liaudanskytės nuotr.

Pranešimai pradėti atsiminimais apie Socialinio darbo katedros kūrimą

Pirmąjį konferencijos pranešimą pristatė viena iš Socialinio darbo katedros įkūrėjų, prof. dr. Elvyra Acienė, kuri priminė pirmuosius katedros įsikūrimo žingsnius ir sunkų kelią profesinio tobulėjimo link.

Iš viso konferencijoje buvo pristatyta 18 pranešimų, kuriuos skaitė atstovai iš visos Lietuvos. Renginys užbaigtas Socialinių darbuotojų diskusijų klubo organizuojamu prisiminimų vakaru.

Socialinės problemos – amžinosios problemos

Socialinis dialogas, apie kurį daug ir įvairiais aspektais kalbėta vykusioje konferencijoje, yra būtina sąlyga darniam visuomenės bendravimui ir tarpusavio sąveikai. Šis dialogas, su socialiai pažeidžiamomis visuomenės grupėmis, yra ypatingai svarbus. Tik socialinio dialogo tarp partnerių, oponentų, šalininkų, pesimistų ir optimistų dėka, sukurta darni sistema socialinio darbo vystymuisi ir tobulėjimui.

Konferencijos tema buvo aktuali ne tik jau dirbantiems socialinį darbą, tačiau ir tiems, kurie dar tik rengiasi įstoti į šios profesijos atstovų gretas. Trečiakursis socialinio darbo studentas Modestas socialinį dialogą suvokia kaip kontaktą tarp visų socialinių grupių ir mano, kad jis yra būtinas labiausiai pažeidžiamų socialinių grupių integracijai į visuomenę. Vaikino nuomone, svarbų vaidmenį šiame procese atlieka įvairios organizacijos, paramos grupės ir įstaigos, kurių veikla susijusi su socialine pagalba jautriausioms visuomenės grupėms: „Įvairiausi centrai yra kuriami tam, kad įvairias negalias turinčios socialinės žmonių grupės būtų integruotos į visuomenę. Tiek neįgaliųjų, tiek nakvynės namai ar priklausomybės centrai siekia tokiems žmonėms padėti labiau socializuotis.“

Paklausta, kaip pasikeitė socialinis darbas per šiuos dvidešimt metų, prof. dr. E. Acienė pasakojo, kad vienas didžiausių pasiekimų yra socialinio darbo pripažinimas akademinėje bendruomenėje, studijų programos įsteigimas bei pasikeitęs požiūris į socialinį darbuotoją ir jo darbo sritį: „Pagaliau į socialinį darbuotoją žiūrima kaip į įgalintoją, pagalbininką. Kitaip į mus žiūri ir medicinos sistema bei jos atstovai. Dabar socialinis darbas pradėtas suvokt kaip integratyvi socialinių ir medicininių paslaugų pagalba.“

KU dėstanti profesorė sako, kad „socialinės problemos, kuriose darbuojasi socialinis darbuotojas, yra priskiriamos prie amžinųjų problemų“, kadangi nuolatos bus neįgalių, senų, bedarbių ir, dėl tam tikrų priežasčių, išsilavinimo neturinčių žmonių.

E. Acienė pasakojo, kad socialinis dialogas yra nuolatinis reiškinys, vykstantis įvairiuose lygmenyse: „Jis vyksta tarp socialinio darbuotojo ir įvairių socialinių institucijų, tarp politikų, akademikų, praktikų, klientų. Jeigu neturėsime socialinio dialogo, nieko negalėsime nuspręsti.“

Progresuojanti visuomenė

Galime pasidžiaugti, kad visuomenės požiūris į žmones su negalia bei socialiai pažeidžiamas asmenų grupes keičiasi į teigiamą pusę. Vis aktyvesnė šių žmonių socialinė integracija į visuomenę vyksta ne tik įstatyminiu ar teoriniu aspektu (sąvoka „invalidas“ pakeista į „neįgalusis“), tačiau akivaizdūs pokyčiai ir kasdieninėse gyvenimo situacijose.

Prof. dr. E. Acienė akcentuoja, kad negalią turintys žmonės yra tokie pat kaip mes, nors yra apriboti tik tam tikroje, o ne visose gyvenimo srityse: „ Žmonės su negalia turi tik kažkokias apribotas galimybes kažką veikti. Jeigu tu sėdi vėžimėlyje, tu nebėgsi, tačiau tu gali plaukti“, – sako E. Acienė.

Jurgita Andrulytė, Ignė Paliūnytė, Ugnė Liaudanskytė

Ugnės Liaudanskytės nuotraukų galerija

This slideshow requires JavaScript.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: