Vaida Ražaitytė: apie studijas ir psichologinę euro įvedimo įtaką


Žurnalistikos absolventė Vaida Ražaitytė. Nuotrauka iš asmeninio archyvo.

Žurnalistikos absolventė Vaida Ražaitytė. Nuotrauka iš asmeninio archyvo.

Stovyklos „Europos verslo reporteris 2014“ trečiosios vietos laimėtoja Vaida Ražaitytė šiemet Klaipėdos universitete baigė žurnalistikos bakalauro studijas. Su Vaida kalbėjomės apie studijų metus ir dalyvavimą konkurse.

 • Kodėl pasirinkote žurnalistikos studijas?

Tuo metu, kai reikėjo rinktis, ką studijuoti, mano prioritetų sąraše buvo įrašyta ne tik žurnalistika. Norėjau studijuoti teatro vaidybą, prancūzų kalbą arba orientalistiką, nes visi šie dalykai man buvo įdomūs. Tačiau, kai svarsčiau apie tolimesnę veiklą po studijų, supratau, kad noriu daug keliauti, pažinti įvairias kultūras, žmones ir sukauptą informaciją perduoti kitiems. O žurnalistiniame darbe tai galiu realizuoti.

 • Kas labiausiai įstrigo atmintyje studijų metais?

Per ketverius studijų metus įvyko labai daug pokyčių. Sakoma, kad žmonės geriausiai įsimena pačią pradžią ir pabaigą. Labai ryškiai prisimenu pirmąją savaitę Klaipėdoje ir pažintį su žemaičiais bei jų gyvenimo būdu. Esu kilusi iš Suvalkijos, tai pirmiausia atkreipiau dėmesį į kitokį dialektą. Taip pat pastebėjau, kad Klaipėdoje gyvenimo ritmas yra kur kas lėtesnis. Niekas niekur neskuba. Taigi, pirmieji metai buvo pažintiniai.

Vienas svarbiausių įvykių studijų metais man buvo dalyvavimas Erasmus mainų programoje. Pusę metų praleidau Norvegijoje, Voldos universitetinėje kolegijoje. Čia sutikau labai įdomių žmonių, su kuriais vis dar palaikau ryšį. Nors dauguma mano, kad išvykus į Erasmus laukia pusmetis atostogų, tačiau šiuo atveju teko nemažai padirbėti, kad perprasčiau fotografijos ir maketavimo subtilybes – kartelė buvo iškelta gan aukštai. Šis pusmetis buvo labai įkvepiantis ir suteikė daug motyvacijos.

Na, o trečias įsimintinas įvykis buvo bakalauro darbo rašymas bei jo gynimas. Atrodo, rašai, rašai ir pabaigos vis nematai. Tačiau po visko įdomu išgirsti, kaip tą darbą iš šalies mato vertintojai.

 • Šiuo metu dirbate LRT radijuje. Kaip pavyko įsidarbinti ir kodėl apskritai radijas?

Pirmiausia LRT radijuje atlikau žurnalistinę praktiką. Prieš tai rašiau straipsnius spaudoje, todėl bebaigiant studijas pagalvojau, kad reikėtų išbandyti jėgas kitokio tipo ir masto žiniasklaidos priemonėje. Pasibaigus praktikai labai norėjau tęsti veiklą, išmokti daugiau, nei spėjau per vieną mėnesį. Tokia galimybė man buvo suteikta.

Atsakant į klausimą, kodėl radijas? Manau, kad ši žiniasklaidos priemonė yra nepakankamai įvertinta interneto amžiuje. Gan dažnai radijas perduoda informaciją kur kas operatyviau nei naujienų portalai. Be to, eteryje sklindantys garsai veikia klausytojų vaizduotę. Manau, kad tai yra labai įdomu.

 • Dalyvavote Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje kartu su Lietuvos banku ir dienraščiu „Verslo žinios“ organizuojamoje stovykloje „Europos verslo reporteris 2014“, kurioje užėmėte trečiąją vietą. Kodėl nusprendėte dalyvauti?

Apie šią stovyklą sužinojau iš Komunikacijų katedros vedėjos Daivos Janavičienės, kuri paskatino dalyvauti jame. Tiesiog užpildžiau anketą ir laukiau rezultatų. Tai ne pirmieji mokymai, kuriuose dalyvauju ir jau anksčiau pajaučiau, kad tokiose veiklose galima atrast naudingų dalykų, kurių neišgirsi paskaitose.

 • Ką veikėte stovykloje?

Stovykla prasidėjo ekskursija po Lietuvos banką bei Pinigų muziejų Vilniuje. Čia taip pat susitikome su Ingrida Šimonyte, galėjome užduoti rūpimus klausimus apie Lietuvos ruošimąsi euro įvedimui. Visa kita stovyklos programa vyko Alytaus rajone. Dvi dienas turėjome intensyvias paskaitas apie integraciją į euro zoną, apie tai, kaip keičiasi Europos Sąjungos ekonomika, kai prisijungia naujos šalys, kodėl vienos patiria krizę, o kitų situacija sparčiai gerėja. Euro temą palietėm iš visų pusių. Paskaitas vedė ir mintimis dalijosi Lietuvos banko atstovai, žinomi finansininkai, analitikai bei verslo žurnalistai. Buvo labai įdomu išgirsti ir euro skeptiko pasisakymus.

Taip pat stovyklos metu kiekvienas dalyvis, pasirinkęs vieną iš penkių temų, turėjo parašyti straipsnį, skirtą tam tikrai auditorijai. Todėl ne tik klausėme paskaitų, bet jų metu ieškojome informacijos savo straipsniams.

 • Pagrindinė stovyklos tema – ką verslo reporteris turi išmanyti apie eurą? Apie ką rašėte? Kokius svarbiausius dalykus išskyrėte savo darbe?

Mano pasirinkta tema skambėjo taip: „Pabudome su 3,5 karto mažesnėmis algomis – psichologinė euro įvedimo įtaka“. Važiuodami autobusu iš Vilniaus traukėme lapelius ir tuomet paaiškėjo, kad straipsnį turėsiu rašyti žemdirbių auditorijai. Tuomet mūsų laukė kitas siurprizas – dalis išlipo Alytuje, kiti Daugų miestelyje tam, kad pakalbintume vietos žmones, kaip jie ruošiasi euro įvedimui bei pasirinktume informacijos savo straipsniams. Išlipau Dauguose, ten turėjau valandą.

Pirmiausia apsilankiau miestelio seniūnijoje. Ten dirbanti moteris padėjo telefonu susisiekti su stambiausia miestelio ūkininke, kuri užsiima ekologine žemdirbyste. Vėliau vaikščiodama gatvėmis sutikau dar keletą moterų, visoms uždaviau panašius klausimus apie tai, kaip jos ruošiasi eurui. Kai kurie atsakymai labai nustebino. Buvo moteris, kuri manęs klausė, kiek eurų galės prašyti už vieną litą. Na, o kai jai bandžiau išaiškinti valiutų kursą, ji pareiškė, kad po Naujųjų metų visvien savo auginamas gėles pardavinės litais, nes šita euro sistema per daug sudėtinga. Kita moteris pasidalijo išgyvenimais po neseniai vykusio gaisro namuose. Įdomi detalė buvo ta, kad beveik visi Dauguose sutikti vyrai buvo neblaivūs. Iš to galima irgi daryti įžvalgas.

Išklausiusi istorijas nusprendžiau, jog būtent jomis iliustruosiu savo temą apie psichologinę euro įtaką. Pašnekovės leido suprasti, kad mažesniuose miesteliuose yra žymiai daugiau problemų nei euras. Be to, ne visus žmones pasiekia pagrindinė informacija.

 • Kokie jūsų ateities planai?

Man atrodo, įdomiau yra tai, kas nutinka neplanuotai 🙂

Kristina Abromavičiūtė

Comments

 1. Daiva Sirtautienė says:

  Labai džiaugiuosi Vaidos pasiekimais. Jos “paraką“ mačiau jau tada, kai ji dar buvo studentė. Sėkmės Jums, Vaida, ir toliau.

Trackbacks

 1. […] 2014 metais konkurse III vietą laimėjo KU žurnalistikos absolventė Vaida Ražaitytė […]

 2. […] 2014 metais konkurse III vietą laimėjo KU žurnalistikos absolventė Vaida Ražaitytė […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: