Savigyna. Kokios priemonės yra leistinos?


Žmonėms tenka vaikščioti menkai apšviestuose daugiabučių kiemuose. Ugnės Liaudanskytės nuotrauka.

Žmonėms tenka vaikščioti menkai apšviestuose daugiabučių kiemuose. Ugnės Liaudanskytės nuotrauka.

Artėjant ilgiems žiemos vakarams vis daugiau žmonių, ypač moterų ir merginų, susimąsto, kaip vaikščiojant tamsoje jaustis saugiai? Kartais patarimas,-  sutemus vengti vienoms eiti mažai apšviestose gatvėse, –  sunkiai įgyvendinamas. Tuomet tenka ieškoti įvairių savigynos priemonių. Kokios savigynos priemonės tinkamiausios ir kaip elgtis jas panaudojus? Apie tai papasakojo ginklų parduotuvės vedėjas.

Įmanoma apsiginti be pagalbinių priemonių

Geriausiai jaučiasi žmonės, kurie be jokių pagalbinių priemonių gali apsaugoti save nuo užpuoliko. Tačiau tai padaryti nėra lengva. Daugelis vaikščiodami tamsoje jaučia diskomfortą, o išmokti valdyti baimę – savigynos pagrindas. Jeigu norite išmokti apsaugoti save, tam reikia skirti tiek laiko, tiek noro, tiek pinigų. Taip pat svarbi ir žmogaus fizinė parengtis, sveikata.

Dalyvaudami savigynos kursuose ar lankydami kovos menų užsiėmimus, tokius kaip Kung Fu, Wing Tjun, Wing Chun, Akido, karatė, galima ugdyti įvairias savigynos technikas, bendrą fizinį ir psichologinį pasiruošimą, išbandyti tinkamo elgesio ekstremaliose situacijose praktikas. Išmokti pergudrauti priešininką nėra lengva, tačiau įmanoma daugeliui. Žinoma, norintys greitų rezultatų, pradėti nuo kovos, savigynos pamokų neturėtų. Reikia pakankamai laiko įsisavinti tiek žinias, tiek savigynos pratimus.

Tikėtis iš trumpalaikių kursų efektyvios naudos – sudėtinga. Studentė Rugilė kovos menų mokėsi dar lankydama mokyklą. Karatė treniruotės ir čempionatai buvo aktyvi merginos popamokinė veikla. Savigynos mergina mokėsi 5 metus, tačiau dabar visko tektų pradėti iš naujo. „Dabar atrodo, kad viską pamiršau, bet stresinės situacijos metu gal viskas ir atgimtų“,- svarsto mergina.

Legalios parankinės savigynos priemonės

Kada laiko treniruotėms stinga, tenka ieškoti kitų apsisaugojimo priemonių. Tačiau labai svarbu išlieka žinoti, ką naudoti savigynai galima, o ko geriau su savimi neturėti. Ginklų parduotuvės vedėjas paminėjo, jog atsakingas privalo būti ir užpultas žmogus, kadangi besigindamas pats gali padaryti nusikaltimą.

Dujų balionėlis. Specialistas sako, kad norintiems apsiginti nuo užpuoliko dažniausiai rekomenduoja dujų balionėlius, nes šios savigynos priemonės panaudojimas paprasčiausias. Užpuolikui reikia purkšti į veidą. Paklaustas ar didelio vėjo atveju apsaugos priemonė nebūtų kenksminga užpultam žmogui, vyras patikina: „Nebent uragano atveju.“ Dujų balionėlius gali turėti kiekvienas pilnametis asmuo. Ši apsaugos priemonė turi dar vieną privalumą – galima apsiginti nuo kelių asmenų vienu metu, joks kitas būdas nebūtų toks efektyvus.

Elektros šokas. Šiuo metu itin populiarus ginklas – elektros šokas, tačiau ne visi jie yra legalūs savigynai. Šios priemonės panaudojimas kiek sudėtingesnis. Pats ginklas kur kas masyvesnis už dujų balionėlį. Pasak ginklų parduotuvės vedėjo,  užpuolimo atveju įtaisas gali būti pastebėtas ir panaudotas prieš jus. Elektros šoko įtaisai savigynai yra priskiriami  nešaunamųjų ginklų kategorijai, kuriuos be leidimų gali įsigyti ir turėti juridiniai asmenys bei fiziniai asmenys nuo 18 metų. Svarbu žinoti, jog elektros šoko įtaisai su iššaunamosiomis adatomis, lanksčiais laidais sujungtomis su aukštosios įtampos elektros energijos šaltiniu yra draudžiami civilinėje apyvartoje. Panaudoję tokį nelegaliai įgytą elektros šoką, galite būti nubausti.

Dujinis pistoletas. Dar viena galima savigynos priemonė – dujinis pistoletas. Jam įsigyti yra būtinas policijos leidimas apie asmens sveikatos būklę, t. y. ar žmogus neturi psichinių sveikatos sutrikimų, taip pat tikrinama, ar žmogus nepriklauso jokioms nusikalstamoms grupuotėms. Dujinį ginklą gali įsigyti asmenys nuo 21 metų. Norintiems įsigyti šią savigynos priemonę, ginklų parduotuvės vedėjas pataria gerai išsiaiškinti instrukcijas apie jos naudojimą. Šią informaciją gali suteikti kiekviena ginklais prekiaujanti parduotuvė.

Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo 34 straipsnis reglamentuoja: „Apie kiekvieną ginklo panaudojimo atvejį, kai žuvo žmogus ar padaryta materialinė žala, padaryti kūno sužalojimai asmeniui, ginklo savininkas ar naudotojas nedelsdamas turi pranešti teritorinei policijos įstaigai ar prokuratūrai.“ Taip pat paminėta, jog panaudojus legalią savigynos priemonę t.y. dujų balionėlį, leistiną apyvartoje elektros šoką, nėra būtina apie tai pranešti policijai, nes tokie ginklai asmenims nesukelia rimtų sveikatos pažeidimų.

Nelegalios priemonės

Gatvėse naudojami tokie nelegalūs ginklai kaip kastetas, teleskopinis metalinis strypas, beisbolo lazda, tačiau jas nešiotis ir naudoti yra griežtai draudžiama (tai reglamentuoja Lietuvos Respublikos Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas). Šių priemonių naudojimas gali sukelti neatitaisomą žalą kito asmens sveikatai ar net gyvybei, todėl tokia savigynos priemonė nėra leistina.

Visiems, norintiems jaustis saugiai, ginklų parduotuvės vedėjas pataria ateiti ir konsultuotis. Specialisto manymu, neverta stengtis įsigyti nelegalių savigynos priemonių, kadangi apie jų panaudojimą galime būti klaidingai informuoti. Turėti legalią savigynos priemonę – patariama, kita vertus ne visais atvejais ji gali mus išgelbėti. Kartais mus gali išgelbėti ir draugiški aplinkinių patarimai: tamsoje vieniems nevaikštinėti, vengti susidūrimo gatvėje su įtarimą keliančiais asmenimis, juos apeiti,  nelipti į nepažįstamųjų automobilius. Būtina galvoti apie savo ir artimųjų saugumą.

Ugnė Liaudanskytė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: