Vienareikšmiškai – žurnalistų praktika – rudenį!


 

Studentai tarė žodį. Nuotrauka iš SŽ-12 archyvo

Studentai tarė žodį. Nuotrauka iš SŽ-12 archyvo

Sociume jau turėjote galimybę paskaityti straipsnį apie žurnalistikos studentus ir jų įspūdžius, atlikus praktiką. Iki 2014 metų pirmuosius du studijų metus žurnalistikos studentai praktikas atlikdavo vasaros metu, tik paskutinė praktika ketvirtajame kurse visada būdavo rugsėjo mėnesį. Šie metai buvo pirmieji, kai, atsižvelgiant į studentų pageidavimus, buvo pakeistas praktikavimosi laikas. Kadangi ketvirto kurso studentams tvarka nesikeitė, o antrakursiai, pasikeitus studijų programai, net nesužinojo, ką reiškia praktiką atlikti vasaros laikotarpiu, buvo pakalbinti trečiakursiai žurnalistai. Jie turėjo progos paragauti žurnalistinio darbo tiek vasarą, tiek rudenį ir sutiko pasidalinti savo mintimis apie šį nemenką pokytį studijų programoje.

„Praktika vasarą – bloga idėja”

Trečiakursių žurnalistų nuomonė apie praktiką vienareikšmiška – praktika, perkelta į rudens semestrą – geras sprendimas! Visi studentai džiaugėsi nauju pokyčiu studijų programoje: „Juk patys to siekėme, kad turėtume laisvą vasarą!“ – tvirtina, internetiniame portale praktiką atlikusi, Miglė. Šiuo klausimu buvo daug pasisakymų: „Man, asmeniškai, pasiteisino, nes mokslai ir viskas, kas su juo susiję, turi būti rudenį žiemą, ir pavasarį, o vasara skirta poilsiui arba darbui“ – įsitikinusi Viktorija. Jos nuomonei antrina ir Roberta: – „praktika vasarą – apskritai bloga idėja. Pamenu, planuoti „laisvalaikį“ reikėjo jau kitaip, panorėjęs į kitą kraštą neišvyksi, esi pririštas, kaip prie darbovietės, kur tau net nemoka”. Labiausiai šiuo pakeitimu džiaugiasi dirbantys studentai, kadangi laisvai gali ieškotis darbo arba grįžti į tas pačias sezoninio darbo vietas. „Dažniausiai vasarą dirbu, o rudenį atliekant praktiką, nereikėjo daugiau dėl nieko sukt galvos“ – sako studentas Egidijus. Taip pat šią situaciją komentuoja ir Laurita: „Man ypač buvo labai patogu, nes vasarom išvažiuoju dirbti į užsienį, tad galėjau ilgiau padirbėti ir užsidirbti“. Tačiau atsirado ir priešinga nuomonė. Jauna mama ir dirbanti studentė Kornelija paprieštaravo visų nuomonei: „Geriau praktika būtų buvusi vasarą, nes tuomet būtų tereikėję parašyti straipsnius ir prižiūrėti vaiką, o šiuo atveju, buvo gana sunku rašyti straipsnius, prižiūrėti vaiką, dirbti ir dar ruoštis paskaitoms“.

Daugumos nuomone, trečiakursiai taria žodį – praktika rudenį – PASITEISINO!

Nauja tvarka – nauji sunkumai

„Studentai – tai žmonės, pranokstantys patys save“ – šiais žodžiais savo nuomonę apie praktikos perkėlimą į rudens semestrą ir pakeitimo įtaką studijoms pirmame pusmetyje, išreiškė būsima žurnalistė Rasa. Taip pat pridūrė, kad mokytis buvo ir yra daug sunkiau, nes darbai, anot jos, nepasidalino po lygiai kiekvienam mėnesiui, o beveik visi liko gruodžiui. Bet dėl šios bėdos studentė nelabai išgyvena, nes ji įsitikinusi, kad nors ir paskutinę naktį, bet studentai padarys visas užduotis. Panašią nuomonę išsakė ir Fausta: „Turime išeiti tą patį kursą, tik per trumpesnį laiką. todėl pusmetis sunkesnis“, jos kolegė Viktorija sutinka ir mano, kad būtent todėl daugeliui bendramokslių praktika sutrukdė užduotis atlikti laiku. Atsirado ir tokių, kurių intensyvesnės studijos nei kiek nesutrikdė. Studentas Egidijus nesutinka, kad mokytis rudens semestre sunkiau ir teigia, kad praktikos perkėlimas visiškai neapsunkino studijų.

Kristina netgi, pateikė patarimą šiuo klausimu – „Manau, kad reikėtų kažkaip keisti programą ir pritaikyti, taip, kad labai neapsunkintų semestro“, tuo tarpu bendrakursė Jurgita priduria: „Tiesa, universitetas šiuo atžvilgiu galėjo ir labiau pasistengti, bent jau informuoti dėstytojus apie mūsų praktikas, ir, atsižvelgdamas, kad kitame semestre nėra daug paskaitų, perkelti bent vieną discipliną į kitą semestrą.“

Kad ir koks sunkus rudens semestras, tačiau tečiakursiai žurnalistikos studentai jau baigia priartėti prie sesijos. Įveikę atnaujintą ir tikrai nelengvą studijų atkarpą, studentai pateikia patarimą ir ateity palikti pakeistą praktikos laiką.

Rudenį – didesnis dėmesys studentui

Žurnalistikos studentams jau seniai buvo iškilęs klausimas – kodėl vasarą? Juk dauguma Lietuvos studentų savo praktikas atlieka mokslo metų eigoje. Atsakymas buvo pateiktas paprastas – kadangi redakcijose ir kitose vietose, priimančiose praktikantus, didesnė galimybė būti priimtam į išėjusio atostogauti darbuotojo vietą. Taigi, pasikeitus praktikos laikui, iškilo dilema – ar studentai lengvai atras vietą praktikai atlikti, ar bus darbo ir kaip reaguos, prie „vasarinių“ praktikantų įpratę, žiniasklaidos darbuotojai.

Dauguma studentų ne tik lengvai rado praktikos vietą, bet ir buvo apdovanoti didesniu redaktorių dėmesiu, nei vasaros laikotarpiu: „Redakcijos darbuotojai buvo kiek nustebę, jog praktiką atliksime rudenį, tačiau šią žinią jie priėmė džiugiai, nes vasaros metu jų redakcijoje yra ir taip labai daug praktikantų iš kitų Lietuvos miestų“ – apie savo patirtį pasakoja Rasa. Be to ji, kaip ir bendramokslis Egidijus, pastebėjo, kad rudenį redaktorius daugiau dėmesio skyrė kiekvienam praktikantui. Studentė tikina: „Darbo atžvilgiu skirtumo nepajutau, visada buvo apie ką rašyti, juk žurnalisto profesija kalba pati už save, įvykiai vyksta nuolatos, tiesiog reikia stebėti aplinką“. Kitame laikraštyje praktiką atlikusi bendrakursė Viktorija galvoja priešingai: „Nors praktikantų atėjo nedaug ir nebuvo tokios sumaišties kaip vasarą, tačiau supratom, kad darbų labai mažai, daugelis temų netinka ir sunku atrasti kažką tokio, kas sudomintų redaktorių“. Jau antrus metus to paties laikraščio redakcijoje praktiką atlikęs Mantas palygino praktiką vasaros ir rudens laikotarpiu: „Man labiau patiko vasarą. Temos įdomesnės, paprastesnės, aiškesnės, darbuotojai ramesni, atlaidžiau žiūrintys į studentą, nei rudenį“. Kalbėdamas apie darbuotojų reakciją į praktikos pokytį, studentas pateikė tokį pavyzdį: „Reagavo ne itin gerai, buvo viena žurnalistė, kuri kišo savo nosį, kur nereikia ir bandė sugadinti man nuotaiką, nepaisant to, redaktorė ir vyr. redaktorė reagavo normaliai“. Kornelijos pozicija panaši ir ji po praktikos suprato: „Vargais negalais sukrapščiau penkis straipsnius, tikiuosi gaut teigiamą įvertinimą ir gyvenime neberašyti į laikraštį!”.

Iš žurnalistikos studentų papasakotų įspūdžių, klostosi gan aiškus rudens peizažas. Šį vaizdą sustiprina trečiakursės studentės Robertos išreiškta mintis – „Vasarą aš noriu poilsiauti, kaip ir priklauso, o ne nervintis dėl praleisto mėnesio. Jei reikia atidirbti už praleistas paskaitas, gerai, bet poilsio laiko niekas neturi teisės gadinti tik todėl, jog jiems „taip patogiau“!“. Taigi, redakcijos, televizijos ir radijo stotys, būkit pasiruošusios, Klaipėdos universiteto, žurnalistikos studentai, nuo rudens savo darbais puoš svietą arba maišysis po kojom.

Ignė Paliūnytė

Comments

  1. Redaktorius says:

    Malonu, kai pokyčiai pasitvirtina

  2. Žurnalistė says:

    Kad ir kaip sunku rudens metu suspėti viską, bet laisvos vasaros, kokią turėjau šiais metais, neišmainyčiau į nieką. 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: