Šaukštas paaukoto kraujo gali išgelbėti kūdikį


Duoti – nieko nekainuoja. Ugnės Liaudanskytės nuotr.

Duoti – nieko nekainuoja. Ugnės Liaudanskytės nuotr.

Kraujo donorystė – socialinis reiškinys, kuomet žmogus savanoriškai aukoja kraują. Vieno žmogaus paaukotas kraujas gali išgelbėti tris gyvybes, o kūdikio gyvybei išgelbėti užtenka tik šaukšto paaukoto kraujo. Plačiau apie šį reiškinį pasakoja Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialo darbuotojai. Apie tai parengtą vaizdo reportažą galite pasižiūrėti įrašo pabaigoje.

Pasiruošimas donorystei

„Prieš apsisprendžiant tapti kraujo donoru reikia įvertinti savo galimybes,“- pasakojimą pradeda Nacionalinio kraujo centro direktorė Rasa Oginskienė. Žmogus, norintis aukoti kraują, turi būti sveikas, kadangi ligoniams perpilamas kraujas privalo būti tinkamas. Pačiam donorui kraujo davimas taip pat gali būti kenksmingas, jeigu jis yra pavargęs, išsekęs. Prieš ateidamas duoti kraują, žmogus turi tam pasiruošti: „Pirmiausia reikia būti pasiilsėjusiam, po to reikia būti pavalgiusiam sveiko maisto. Negalima vartoti alkoholio dvi, tris dienas prieš duodant kraują, taip pat gydytojas būtinai paklaus ar nevartojate kokių nors vaistų. Na ir reikia būti išgėrusiam daug skysčių, jie yra būtini “,- pabrėžia įstaigos vadovė.

Donorystės proceso eiga

Apsisprendęs tapti kraujo donoru asmuo, atvykęs privalo užpildyti anketą, kuri padėtų nustatyti tinkamumą donorystei. Joje užduodami klausimai apie žmogaus sveikatos būklę, gyvenimo būdą, taip pat įvairius rizikos veiksnius, tokius kaip tatuiruotės, gyvenimas užsienyje, medikamentų vartojimas.

Užpildžius anketą donoras siunčiamas tirti kraują. Iš piršto paimama reikiama kraujo dozė tam, kad būtų nustatyti reikiami duomenys. Kita procedūra – vizitas pas gydytoją. Jis įvertina donoro sveikatos būklę po kraujo patikrinimo. Taip pat gydytojas užduoda klausimus, kurie svarbūs tiek donorui, tiek ligoniams, kuriems būtų perpiltas kraujas. Jeigu sveikatos būklė atitinka reikalavimus – leidžiama duoti kraują, kitu atveju, gydytojas atsisveikina su savanoriu.

Dažnai pasitaiko atvejų, kad žmogaus kraujo hemoglobino kiekis kraujyje būna per žemas. Tuomet donorystė negalima, kadangi tai gali pakenkti pačiam savanoriui. „Yra sezoninis žemesnio hemoglobino laikotarpis. Viena iš priežasčių – mažesnis kiekis vertingų daržovių, vaisių, iš kurių galima gauti geležies. Kitas momentas, tai nutinka tada, kai žmonės laikosi įvairių dietų arba yra vegetarai, nevalgo mėsos“,- teigia Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialo gyd. skyriaus vedėja Renata Poviliūnienė. Gydytojos teigimu, geležis geriausiai įsisavina iš raudonos mėsos – jautienos.

Pati kraujo procedūra trunka apie 15-20 minučių. Donoras paguldomas į specialią kėdę, dezinfekuojama vidinė alkūnės pusė ir pradedamas kraujo davimas.

Po kraujo davimo procedūros donoras turėtų prižiūrėti save: „Reiktų gyventi sveiką gyvenimo būdą, tačiau kurį laiką, tą dieną gal dar kitą dieną, priklausomai nuo to, kaip žmogus jaučiasi, susilaikyti nuo intensyvesnio fizinio krūvio, valgyti sveiką maistą ir gerti daug skysčių“,- pasakoja įstaigos vadovė Rasa Ogiskienė.

Kraujo davimas – pilietiškumo išraiška

„Reikia būti pilietiškam ir pagalvoti apie galimybę padaryti gerą darbą ir kraują duoti neatlygintinai, nesitikint už gerą darbą jokių ypatingų privilegijų,“- sako Nacionalinio kraujo centro direktorė. Verta būtų susimąstyti, jog bet kada gali nutikti nelaimė mums ar mūsų artimiems žmonėms. Tokiu atveju, paaukotas kraujas gali išgelbėti gyvybę, o duoti kraujo – nieko nekainuoja.

Visus klaipėdiečius, norinčius tapti kraujo donorais, kviečiama atvykti į Naikupės g. 28. Čia įsikūręs Nacionalinis kraujo centras.

Ugnė Liaudanskytė

KU žurnalistikos studentės Ugnės Liaudanskytės TV reportažas apie Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialą parengtas studijuojat “Reporterio darbo žiniasklaidoje” dalyką. Dalyko dėstytoja Edita Valinčienė, operatorius Mantas Ignatjevas. Reportažas sukurtas Klaipėdos universiteto Medijų laboratorijoje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: