Lietuvos patriotu gali būti ne tik lietuvis


Jono Öhman'o gimtasis miestas Umeå.  Švedijos fotografijos studijos "Bergslagsbild AB" nuotr.

Jono Öhman’o gimtasis miestas Umeå. Švedijos fotografijos studijos “Bergslagsbild AB“ nuotr.

Kai kalbame apie lietuvybę, patriotiškumą, tautiškumą, tautinį tapatumą ar pasaulėžiūrą, ir panašius, su teigiamais jausmais Lietuvos kraštui susijusiais dalykais, dažniausiai galvojame ir apie jų puoselėtojus – čia gimusius ir augusius, ir, žinoma, šios šalies pilietybę turinčius Lietuvos piliečius. Tačiau, tai anaiptol nėra teisinga nuomonė, nes Lietuvoje gyvena ir nemažai užsieniečių, dirbančių ir kuriančių ne tik savo, bet ir Lietuvos gerovę. Deja, net ir tuo atveju, kai jie gali padaryti daugiau prasmingų darbų Lietuvos labui, nei kai kurie žinomi lietuviai, jie neretai ilgą laiką būna nepastebėti, o apie juos plačioji visuomenė sužino tik tada, kai šie jau būna įvertinti keliais svarbiais ir garbingais šalies apdovanojimais.

Vienas iš tokių atvykėlių – 1965 metais Švedijoje gimęs ir jau 20 metų Lietuvoje gyvenantis ir dirbantis Jonas Öhman’as. Šis 44 metų amžiaus aktyvistas, teologas ir filologas šiuo metu dirba vertėju, žurnalistu, filmų ir dokumentinių filmų kūrėju, o jo darbai garsina jį ne tik Lietuvoje, bet ir gimtojoje Švedijoje. Nemažo Lietuvos visuomenės dėmesio sulaukė šie jo darbai: dokumentinis filmas apie pasipriešinimą sovietų valdžiai “Smogikai“, dokumentinė drama apie Lietuvos partizanus “Nematomas frontas“, dokumentinis filmas apie Lietuvos nepriklausomybės atgavimo judėjimo laikotarpį “Žalieji muškietininkai“, režisuoti Kristijono Donelaičio “Rudens gėrybių“ ištraukų skaitymai, veikla Ukrainą remiančioje paramos grupėje “Blue/Yellow“, ir kt. Be to, Švedijoje Jonas žinomas ir kaip vertėjas, kuris į švedų kalbą išvertė įvairių Lietuvos rašytojų esė, noveles ir apysakas, tarp kurių yra ir Jurgos Ivanauskaitės romanas “Ragana ir lietus“, Jurgio Kunčino romanas “Tūla“, Juozo Lukšos-Daumanto dokumentiniai memuarai “Partizanai“, ir kt. Sukurti kitataučio, šie darbai ne tik pabrėžia Lietuvos istorijos ir literatūros svarbą pasaulyje, bet ir tampa prieinami gausesnei ir daugiau tautų apimančiai auditorijai. Tai yra ypač svarbu, nes net ir didžiausių Lietuvos šviesuolių kūryba neretai nesulaukia tinkamo užsienio šalių gyventojų dėmesio.

Užsienietis moko lietuvius

Palikęs Švediją 1993 metais, Jonas Öhman’as pradėjo keliauti po Baltijos šalis, kur periodiškai dirbo tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje, tiek Estijoje. Kadangi iš šių trijų šalių daugiausiai laiko jis praleido Lietuvoje, Jonas puikiai pažįsta Lietuvą – o ypač jos istoriją, kultūrą ir gyventojų mentalitetą. Vis dėlto, jis yra santūrus žmogus ir neskuba pernelyg gerai vertinti savo artimo ryšio su Lietuva. Pasak jo, visų pirma jis yra švedas, todėl būtų tiesiog nekorektiška teigti, kad ištikimybė Lietuvai yra svarbiausias dalykas jo gyvenime. Kita vertus, jo tautybė yra tai, kas jam leidžia pažvelgti į Lietuvos aktualijas kiek kitu kampu ir savaip jas komentuoti. Deja, toks savos nuomonės išsakymas neretai sulaukia neigiamų vertinimų, ypač jei ta nuomonė yra susijusi su Lietuvai ir lietuviams ganėtinai naujais dalykais, tokiais, kaip savanorystė. Be to, Jonas neretai išgirsta priekaištų dar ir dėl to, kad jis yra užsienietis, o jo veikla kartais būna neteisingai suprasta kaip ketinimas mokyti lietuvius, kaip reikia gyventi. Kadangi jis yra kilęs iš šalies, kurioje pilietiškumas yra labai svarbus, Jonas tiesiog jaučia pareigą pasidalinti šiomis vertybėmis su Lietuvos visuomene, nes jis tiki, kad lietuviams dar yra ko pasimokyti iš kaimyninių valstybių. Tuo tarpu, nenorą mokytis iš kitų patirties ir priimti naujovių J. Öhman’as vertina kaip vieną iš lietuviams būdingų bruožų ir pastebi, kad, nors ir yra maža šalis, Lietuva sugebėjo išlikti iki pat šių dienų ir atlaikyti net labai didelius sunkumus. Jo manymu, taip yra dėl to, kad šis kraštas turi savo unikalaus savitumo, kurį įžvelgti nėra lengva. Todėl, būtent šis noras suvokti tą savitumą pakeitė ne tik Jono gyvenimą, bet ir jį patį, paversdamas jį netipiniu švedu, kuris nuoširdžiai rūpinasi Lietuvos vertybių puoselėjimu ir išsaugojimu. Laimei, dėl savo ypatingo požiūrio ir dažnai Lietuvos žmonėms nebūdingų, originalių idėjų, jis neliko nepastebėtas.

Apdovanojimais įvertinta veikla

Jonas Öhman’as buvo ne kartą pripažintas už savo veiklą: 2007 metais jam buvo įteikta Felicijos Bortkevičienės Kalbos premija už lietuvių kalbos puoselėjimą jo rašytinėje kūryboje. 2013 metais jis tapo “Globalios Lietuvos apdovanojimų 2013“ laureatu kaip Lietuvos draugas, atidžiai tyrinėjantis Lietuvos istoriją ir tikintis šios šalies ypatingumu. Be to, dar visai neseniai, šių metų kovo 11 dieną, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga vykusios iškilmingos renginio “Lietuvos garbė 2015“ transliacijos metu, Jonas Öhman’as buvo paskelbtas “Metų patriotu“ ir jam buvo įteikta Lietuvos garbės“ statulėlė. Šį apdovanojimą jis gavo už tai, kad dirba Lietuvos labui, skatindamas ir puoselėdamas patriotinius jausmus bei tautinį sąmoningumą, ir populiarindamas lietuvių kalbą bei kultūrą ne tik pačioje Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Kadangi Jonas nė neketina stabdyti savo darbų ir aplink save buria vis daugiau bendraminčių, tikėtina, kad ateityje jis dar nekartą bus įvertintas ir apdovanotas už savo garbingą veiklą.

Visa tai tik įrodo paprastą tiesą, kad kitataučiui, atvykusiam gyventi į Lietuvą, nebūtina tapti tikru lietuviu, kad galėtų ją kurti kartu su kitais lietuviais. O tam, kad galėtų mylėti šalį, jam nebūtinai reikia joje gimti – užtenka būti pasaulio žmogumi, kuris geba savo mintimis ir darbais ją puoselėti, palaikyti ir ginti. Tačiau, nepaisant apdovanojimų ir ‘oficialaus’ pripažinimo, išlieka vienas klausimas: ar paprasti Lietuvos žmonės pažįsta tokį lietuvį, kuris, skleisdamas teisingas patriotines idėjas, buvo taip įvertintas ir dirba taip pat širdingai, etiškai, profesionaliai, ir produktyviai, kaip ir šis užsienietis?

Indrė Ignotaitė,

Anglų ir kita užsienio (vokiečių) kalba ir verslo komunikacijos magistrantė, 2 kursas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: