Gyvenimas bendrabutyje: minusų yra, bet ne katastrofa


KU bendrabutis Statybininkų gatvėje. R. Gorodeckienės nuotr.

KU bendrabutis Statybininkų gatvėje. R. Gorodeckienės nuotr.

 

Šiais laikais studentauti nėra paprasta. Nekilnojamasis turtas brangsta, todėl brangsta ir būsto nuoma. Ne visi gali sau leisti prabangą gyventi bute, tad neretai lieka vienintelis variantas – gyvenimas bendrabutyje.

Vidutiniškai žmogui nuomos kaina bendrabutyje, įskaitant komunalinius mokesčius, siekia apie pusšimtį eurų, kai gyvenimas bute atsieitų kone dvigubai ar net dar brangiau. Didelė dalis studentų siekia gyventi bute, nes nori privatumo ir ramybės, bet ar tikrai to neįmanoma patirti bendrabutyje? Į šį klausimą atsakė 2015 meų pabaigoje Statybininkų gatvėje esančiame bendrabutyje gyvenantys Klaipėdos universiteto studentai.

Gyvenimo bendrabutyje pliusai

Klaipėdos universitetas turi tris bendrabučius: Statybininkų prospekte, Karklų ir Malūnininkų gatvėse. Pirmajame įsikūrusi pirmo kurso studentė Eigilė pliusą čia gyventi matė tame, kad čia jai netenka nuobodžiauti.

„Nebūna nuobodu, nes visada yra ką veikti, su kuo pakalbėti, pas ką nueiti. Gyvenimas nestovi vietoje, suteikta daug laisvės. Išmoksti išsisukti iš kiekvienos situacijos, pavyzdžiui, kaip atidaryti stiklainį, neturint atidarytuvo, – tiesiog su žiebtuvėliu“, – šypsodamasi pasakojo „Statybininkų“ bendrabutyje gyvenanti Eigilė.

Tame pačiame bendrabutyje apsigyvenęs Evaldas įvardijo daugiau pliusų: „Bendrabutis arti Socialinių mokslų fakulteto, jame niekada nebūna liūdna, visada yra draugijos. Jei reikia pagalbos, jos visada suteiks kiti gyventojai, tiek mokslų, tiek buities atžvilgiu ir, palyginus su butų nuoma, bendrabutis „nesikandžioja“ dėl kainų.“

O štai Malūnininkų gatvės bendrabutyje gyvenanti Kristina neatsisakytų progos persikelti gyventi į butą: „Didžiausias bendrabučio privalumas – kaina ir žmonės. Bet jei turėčiau galimybę, persikelčiau į butą, nes jau treti metai gyvenu bendrabutyje, norėtųsi naujovių.“

Gyvenimo bendrabutyje minusai

Pasak studentų, didžiausia problema bendrabutyje yra bendro naudojimo vietos, tokios kaip dušas ar tualetas. Kaip teigia studentai, jeigu jiems tenka skubėti, ne visada šiomis paslaugomis gali pasinaudoti laiku. „Dėl to truputį nepatogu“, – sakė Eigilė.

Kiti studentai prie minusų priskyrė kitų gyventojų norą garsiai klausyti muzikos. „Per triukšmą sunku susikaupti“, – teigė Statybininkų prospekto bendrabutyje gyvenantis Mantas.

Studentai įvardino ir daugiau trūkumų: „Gali būti, jog išsiskiria kambariokų interesai ir tada jau prasideda sunkus gyvenimas – nesutarimai ir kiti gyvenimui trukdantys dalykai. Na, ir internetas – nors jo kaina įskaityta į bendrabučio mokestį, bet jis labai lėtas ir kartais net neatidaro elektroninio pašto“, – minusus vardijo Evaldas.

Baido stereotipas

Pagal dabartinių studentų nuomonę, gyventi bendrabutyje nėra taip blogai, kaip įsivaizduoja didelė dalis visuomenės.

Pakalbinus vyresnio amžiaus žmones, kaip jiems sekėsi gyventi studentų bendrabučiuose, pasipylė ne itin gerų nuomonių įvairovė. Teko išgirsti, kad vos Lietuvai atgavus nepriklausomybę, ne visuose šalies bendrabučiuose vyravo griežta tvarka. Ypač tvarkos trūkdavo profesinių mokyklų bendrabučiuose, kuriuose ne pyragai laukdavo nepasiturinčių tėvų vaikų.

„Nuvažiavus į bendrabutį, vyresni pasitikdavo prie durų, kratydavo kišenes. Eidavo per kambarius ir atimdavo maistą. Kartą neištvėrėme ir į uogienę įbėrėme laisvinamųjų. Žinojome, kad „ereliai“ pasiims ir suvalgys, taip ir buvo. Bet kitą dieną už tai buvome sumušti ir dar paskambino tėvams,“ – nelabai optimizmą keliančiais praeities įspūdžiais dalijosi Artūras.

Taigi, didelė tikimybė, kad praeities istorijos suformavo visuomenėje klaidingą stereotipą, esą gyventi bendrabutyje nėra gera mintis. Tačiau dabar gyvenantys žino, – šiais laikais bendrabučiuose vyrauja pakankamai griežta tvarka – ja rūpinasi administratorės ir budėtojos, todėl iš anksto nusistatyti prieš gyvenimą bendrabutyje nevertėtų.

Ne veltui liaudies išmintis sako: „Nepabandęs nesužinosi.“

Mindaugas Drąsutis, SŽ-13 grupė

Comments

  1. Anonimas says:

    šiais laikais bendrabučiai pasikeitė ir tikrai nebėra tokios netvarkos, jaunimui nereikėtų klausyti visokių praeities legendų.

  2. Redaktorius says:

    Bendrabučiai nėra stipriausia KU vieta, bet statomas naujas bendrabutis gal pakeis situaciją į gerą pusę. Kol kas nėra kur apgyvendinti net iš užsienio atvykstančius dėstytojus 🙂

Trackbacks

  1. […] patinginiauti prie televizoriaus ar kompiuterio. Sociumo žurnalistams jau ne kartą teko rašyti apie gyvenimo bendrabutyje subtilybes. Pratęsdami temą, nusprendėme pasiteirauti, kaip jaunimas, gyvenantis Klaipėdus universiteto […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: