Iš biblioterapijos konferencijos sugrįžus


doc. dr. Jūratės Sučylaitės rankose - pristatoma Jūrininkų ligoninės direktoriaus Jono Sąlygos knyga "Jūra nepozuoja", apie kūrybą pasakoja pats autorius

doc. dr. Jūratės Sučylaitės rankose – pristatoma Jūrininkų ligoninės direktoriaus Jono Sąlygos poezijos ir fotografijų knyga “Jūra nepozuoja“, apie kūrybą pasakoja pats autorius

Prisiminus domėjimosi biblioterpija pradžią, niekaip nebūčiau galėjus įsivaizduoti, kad ateis toks laikas, kai akademinėje aplinkoje vyks šiai temai skirta tarptautinė konferencija. Tokia konferencija (praktinis seminaras)  „Psichosocialinė reabilitacija: biblioterapijos ir terapinio rašymo poveikio tyrimai“ 2016 metų lapkričio 23-25 dieną vyko Klaipėdos universitete. Kalbinta konferencijos organizatorė ir siela – KU Reabilitacijos katedros docentė dr. Jūratė Sučylaitė džiaugėsi, kad pavyko suburti šia tema aktyviai besidominčius Lietuvos praktikus ir svečius iš dviejų Suomijos universitetų bei Jungtinės karalystės.

Įvykusio renginio trūkumai ir pasiekimai

Konferencija truko tris dienas, pirmąsias dvi nuo ryto iki geros popietės pranešėjai keitė vienas kitą, nepaleisdami susirinkusiųjų dėmesio. Tiesa, tarp dalyvių buvo nustebusiųjų, kai pranešimai anglų kalba nebuvo verčiami į lietuvių kalbą. Pakalbinus organizatorius, paaiškėjo, kad šie nesklandumai susiję su finansavimo stoka. Lietuvos mokslo taryba finansavo tik svečių kelionės ir apgyvendinimo išlaidas, visomis kitomis, įskaitant ir svečių maitinimu, teko pasirūpinti patiems organizatoriams. Tačiau, anot konferencijos įkvėpėjos dr. Jūratės Sučylaitės: „Žmonės konferencijoje neišsiskirstė, išbuvo iki vėlyvo vakaro, – o tai reiškia, kad gavo reikiamos informacijos. Net šeštadienį susirinko konferencijos rezultatų aptarimui ir sutarė, kad imsis konkrečių biblioterapijos ir terapinio rašymo asociacijos kūrimo darbų.“ Anot pašnekovės, įkurta asociacija, bendradarbiaudama kartu su universitetu, galėtų daug padaryti, skleisdama biblioterapijos idėjas, organizuodama specialistų mokymus. Pagrindiniu konferencijos rezultatu docentė įvardina susitarimą su kolegomis iš Suomijos dėl konkretaus bendradarbiavimo, kuriant terapinio rašymo metodiką, padėsiančią spręsti senų  ar neįgalių žmonių vienišumo problemą.

Konferencijos dalyviai kviesti ir kitokio pobūdžio veiklai

Pirmosios dienos vakare Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Meno skyriuje susirinko poezijos kūrėjai ir mėgstantys atsipalaiduoti tarp poezijos ir muzikos garsų.  Čia vyko medikų kūrybos vakaras. Pasirodo, nemažai medikų randa laiko ir leidžia širdžiai dainuoti poezijos ritmu. Jų pačių žodžiais, – nelengva suderinti gyvenimą skundų, skausmo ir įtampos aplinkoje bei poreikį kūrybai. Bet gal – tai ir leidžia išlikti savimi, kitaip pamatyti pasaulį, išlikti optimistais?

Antroji konferencijos diena pasibaigė užsiėmimais trijose patyriminėse grupėse: biblioterapijos (vedančioji D. Janavičienė), terapinio rašymo (vedantysis J. Kvedarauskas) ir poezijos terapijos (vedančioji J. Sučylaitė). Užsiėmimai užtruko gerokai ilgiau, nei buvo numatyta programoje. Kūryba paprastai netelpa į nustatytus laiko rėmus. Juo labiau, kad pasibaigus užsiėmimams, grupių dalyviai turėjo klausimų vedantiesiems dėl metodikos, pastebėjimų iš savo patirties.

Pranešimą skaito prof. Michael Maltbay iš Kentenberio Kristaus bažnyčios universiteto (Didžioji Britanija)

Pranešimą skaito prof. Michael Maltbay iš Kentenberio Kristaus bažnyčios universiteto (Didžioji Britanija)

Svečių iš užsienio pranešimai

Didžiausią susidomėjimą kėlė svečių iš užsienio universitetų pasisakymai. Lietuvoje vis dar sunkiai taką į praktinį taikymą ir mokslinius tyrimus besitiesiantiems biblioterapijos mylėtojams buvo labai įdomu ir malonu girdėti prof. Tuomo Lahdelma iš Jyvaskylos universiteto Suomijoje pranešimą apie kūrybiniam rašymui skirtą studijų programą. Profesorius ne tik pasidalino patirtimi, organizuojant tokio pobūdžio studijas, bet ir įvardino tyrimų galimybes. Meno įtakos gyvenimo kokybei tyrimus (įskaitant ne tik muziką, dailę bet ir literatūrą) – T. Lahdelma įvardina viena iš perspektyvių mokslinių tyrimų sritimi.

Profesorius Juhani Ihanus iš Helsinkio universiteto (Suomija) savo pranešimu parodė jau susiformavusias ekspresyvaus rašymo, biblioterapijos ir/ar poezijos terapijos tyrimų kryptis, akivaizdžiai patvirtinant šių metodų įtaką sveikatos pagerėjimui.

Profesorius Michael Maltbay iš Kentenberio Kristaus bažnyčios universiteto pranešime atskleidė keletą inovatyvių tyrimų, siekiant pokyčių terapijoje ekspresyviojo rašymo metodu. Pranešėjas pristatė apgintas disertacijas, kurių autoriai akivaizdžiai įrodė kūrybinio (ekspresyvaus) rašymo teigiamą poveikį transformuojant traumines patirtis.

Pasidalinę savo įžvalgomis, pasidalinę atliktų tyrimų rezultatais ir kilusiomis naujomis įžvalgomis, konferencijos dalyviai išsiskirstė jau laukdami sekančio susitikimo. Kaip ne vienas pranešėjas pabrėžė – dėka šio tradicinio Sveikatos fakulteto organizuojamo renginio jie turi galimybę tobulėti. Keisdamiesi idėjomis, jomis papildo savo veiklą ir atnaujina siekius. Bet ar tokia renginio forma yra priimtiniausia dalyviams? Ar nevertėtų pagalvoti apie pokyčius šioje srityje?

Daiva Janavičienė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: