Kodėl žurnalistai kalti, jei jie duoda tai, ko visuomenei reikia?


Žmonėms patinka bandos jausmas, patinka jausti, kad ne tu vienas taip galvoji. O žvilgtelėjus iš šono net nupurto stebint tą prisitaikėlišką saldumą. Visai neseniai banda užplūdo interneto erdves pačiais aštriausiais peiliais ir ilgiausiomis strėlėmis, badydama LR Seimo nario Ramūno Karbauskio ir Gretos Kildišienės skandalą. Kas dieną pasirodydavo pluoštas straipsnių, aptariančių prabangų Kildišienės automobilį, ruonio kailinius ar dar neparduodamos Juozo Statkevičiaus kolekcijos paltuką. Tuo tarpu žmonės plūdosi dėl tokios neteisybės: mat vagiami jų pinigai, mat tiems naujiems seimūnams visai ne tauta galvoje, o ir šiaip visos moralės normos sumindžiotos. Kitaip sakant – bausti be pasigailėjimo. Praėjo kelios savaitės, įtūžusi minia nurimo, laukė naujų aukų. Ir sulaukė. Dienraščio „Lrytas.lt“ puslapyje pasirodė interviu su žurnaliste, išaiškinusia minėtą skandalą. Tada ir prasidėjo. Rūgštinis komentarų lietus užpuolė žurnalistę. „Ar jie neturi daugiau apie ką rašyti be kišimosi į žmonių gyvenimus?“. „Vargšė Greta, vargšas Ramūnas“.

simon-hattinga-verschure-5085

Vis dėlto, kyla klausimas „Kas čia kaltas?“. Minia, kuri sekė kiekvieną skandalingą naujieną apie neteisėtą politikos atstovų romaną, ar žurnalistai, kurie rašė, tai, ko laukė ir tikėjosi toji minia? Na, neslėpkime, žurnalistika – tai verslas. Ir visi tai žino. Net ir tie, kurie komentarų skiltyje klausinėja, kodėl žurnalistai rašo tokias nesąmones. Rašo, tam, kad skaitytų, kad verslas gerai klostytųsi. O verslas taip gerai nesiseks, jei rašysi vien apie augalų trąšas ar kiek Antanas iš Alytaus šiandien pririnko baravykų. Esmė – surasti sensaciją. Vėliau tą sensaciją tereikia kasdien plėtoti, ieškant vis naujų ir naujų „kabliukų“. Ir net jei tavo skaitytojai rašo: „sugalvokit ką nors naujo“, ar „kiek galima apie tą patį?“, – gali būti beveik garantuotas, kad jie ne tik pakomentavo, bet ir perskaitė tą naujieną, dėl kurios piktinasi. Pliusas žurnalistui ir redakcijai, minusas – skaitytojui. Verslas klesti.

Beje, klientas – visada teisus. Šiuo atveju klientas – tavo straipsnių skaitytojas. Verslo principas – pasiūla turi atitikti paklausą. Tas pats ir šiame žurnalistiniame versle. Jei tavo skaitytojui reikia tam tikrų naujienų, jas ir duok – suteik reikiamą pasiūlą.

Suvokti redakcijai, ko reikia skaitytojui – vieni juokai. Tai patvirtino ir dvi internetinio naujienų portalo „15min.lt“ žurnalistės. Pasak Aurelijos Kripaitės Jašinskienės – „15min.lt“ aktualijų žurnalistės Klaipėdoje, sistema rodo tekstų skaitomumą tiek apskritai pačiame portale, tiek per pastarąją parą. Pagal tai redaktorius koreguoja, kurie tekstai bus iškelti aukščiau. Tuo tarpu, kita „15min.lt“ skilties „Veidai“ žurnalistė Viktorija Navickaitė, patvirtindama mano nuomonę, pasidalino komentaru: „Be jokios abejonės, kiekvieno naujienų portalo autoriai turi galimybę esamuoju metu pažiūrėti, kaip gausiai skaitomas portalas, ir kurie konkrečiai tekstai yra skaitomi. Tokia statistika padeda ne tik orientuotis, kas domina skaitytoją, bet ir planuoti tolimesnes publikacijas – įvertinti, kuriuo metu, kurį tekstą publikuoti, kurią temą plėtoti. Jei duotuoju momentu tekstas yra ypač skaitomas, pvz., tekstas apie Karbauskį, tai nėra jokios prasmės „ant viršaus“ publikuoti kito teksto – skaitytojų jis būtų kur kas mažiau pastebėtas. Nebent tai – svarbi naujiena. Jeigu kažkuri tema yra ypač skaitoma, ją stengiamasi plėtoti apžvelgiant skirtingais aspektais – išnaudoti temos potencialą kuo smarkiau.“

markus-spiske-207946.jpg

Tad nebūkime naivūs. Pažiūrėję publikacijų populiarumo rezultatus, internetiniai portalai tikrai nerašys apie tai, kas reitinguose neužima aukštų pozicijų. Jei kam nors kyla klausimas, kodėl taip dažnai rašoma apie naują Natalijos Bunkės suknelę ar Monikos Šalčiūtės priaugintus nagus, tai štai jums atsakymas.

Vartotojiška visuomenė kasdien tik ir laukia naujo paskalų maišelio, o komentuodamas, kaip baisu skaityti tokius banalias rašliavas, publikacijos populiarumui nepakenki, bet atvirkščiai – rodydamas dėmesį atkreipi žurnalistų dėmesį į straipsnio populiarumą ir paskatini ieškoti daugiau informacijos šia tema. Gal skamba ir keistai, bet net ir neigiama publikos reakcija yra teigiama redakcijai.

Dažniausiai ryški publikos reakcija yra susijusi su moralės normas pažeidžiančiomis sensacijomis, įžymybių gyvenimo faktais. Kaip užsimena „15min.lt“ žurnalistė Aurelija Kripaitė Jašinskienė, didžiausio populiarumo susilaukia tos temos, apie kurias kalbame vakarieniaudami su šeima, t.y. paskalos, gandai, sensacijos.

Tačiau negalvokite, kad žurnalistai tik ir trina rankomis, matydami augančius peržiūrų skaičius prie publikacijos apie dar vienas Lietuvos žvaigždės skyrybas. Žurnalistinis darbas apima ir rimtus tyrimus, tačiau dažnai tokio tyrimo rezultatai susilaukia mažai susidomėjimo. Nors tai ir liūdina, bet, kaip teigia žurnalistė, tai – natūralu. Juk perskaityti apie skyrybas ar kūdikio laukimą reikia daug mažiau pastangų, nei įsigilinti į rimtą ekonominį tyrimą. Jos kolegė Viktorija Navickaitė antrina, jog žmones domina skandalai. Ir visai nesvarbu, ar skandalas susijęs su Natalija Bunke, Gitanu Nausėda, ar Gediminu iš Kėdainių.

Taigi, klausimas „Ko nori visuomenė?“, lengvesnis už klausimą „Ko nori moterys“. Žurnalistai žino, ko visuomenė nori ir jai tai suteikia. Tačiau šiuolaikinei visuomenei sunku suvokti, o gal tiesiog pripažinti, kad jų norai tokie paprasti, gal net šiek tiek banalūs. Kad ir kaip stengsiesi parodyti, kad raudonojo kilimo nuotraukos tau nerūpi, jos tau vis tiek rūpės, o žurnalistai tai žinos. Jie žino daugiau nei tu manai.

Parengė Gabrielė Ruočkutė

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: