Du zuikiai – vienu šūviu


Aukštųjų mokyklų studentai ir absolventai yra kviečiami papildomai studijuoti Jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose (JKVM) ir vienu metu įgyti dvi profesijas. Mokymų metu įgyta patirtis, išugdytos lyderio savybės ir praplėstas akiratis suteikia ne tik pranašumą siekiant karjeros, tačiau yra naudinga tiek civiliniame gyvenime, tiek pasirinkus kario kelią.

Trejus metus trunkančiuose kursuose dalyviai išmoksta naudingų pedagoginių, psichologijos žinių, dirbti komandoje ir jai vadovauti. Per asmeninę patirtį yra išugdomos lyderio savybės. Įgyjamos pirmosios medicininės pagalbos žinios, kurios neabejotinai pasitarnauja, kuomet ištinka nelaimė artimam žmogui ar tiesiog gatvės praeiviui. Kursų metu išmokstama valdyti ginklą. Be to, žmogus sustiprėja fiziškai, yra supažindinamas, kaip tobulinti kūną, kaip naudotis sporto baze. O įgytos topografijos žinios leidžia lengvai orientuotis nepažįstamose vietovėse ir praverčia bet kokioje kelionėje. Taip pat kursų metu susipažįstama su sprogstamaisiais užtaisais, mokomasi karo inžinerijos, taktikos, rikiuotės, dirbti su radijo stotimis, karinio vadovavimo, karo meno istorijos ir kitų tarnybos disciplinų.

Foto 1.jpg

„Šiuose mokymuose kiekvienas asmeniškai turi galimybę nugalėti savo baimes ir stiprėti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Tai puiki galimybė tobulėti ir išmokti daugelio dalykų, kurių civiliniame gyvenime dažniausiai nepabandytum. Kursuose susipažįstame su nuostabiais žmonėmis. Tiek instruktorių, tiek kitų mokymų dalyvių, iš kurių galima gauti įvairios patirties, nes į kursus susirenka asmenys iš labai skirtingų specialybių. Didžiausia nauda, kad tai puiki galimybė kursus suderinti su darbu ar mokslais ir per tris metus įgyti karininko laipsnį.“ – įspūdžiais dalinasi JKVM dalyvė Rūta Valavičiūtė.

Foto 2.jpg

Rugsėjo-gruodžio ir vasario-gegužės mėnesiais po du savaitgalius per mėnesį mokomasi karybos teorijos, kuri pritaikoma lauko pratybose, trunkančiose vidutiniškai dvi savaites vasaros atostogų metu. Tad mokytis JKVM sudaryta galimybė visiems studijuojantiems. Sausio ir birželio mėnesiais, kuomet aukštųjų mokyklų studentai laiko sesijas, JKVM kursai nevyksta. Jokių diplominių darbų šiuose mokymuose rašyti nereikia. Galutinis kursų vertinimas susideda iš dviejų savaičių trukmės lauko taktikos pratybų, per kurias vertinami praktiniai dalyvių kariniai bei vadovavimo įgūdžiai. Taip pat trečio kurso pabaigoje vyksta kvalifikacinis egzaminas. Sėkmingai išlaikę šį egzaminą klausytojai gauna rezervo būrio vado kvalifikaciją ir atsargos leitenanto laipsnį.

Foto 3.jpg

„Smagiausios akimirkos būna vasaros pratybų metu. Tuomet gali geriau pažinti savo tarnybos draugus. Šiame mokymų etape daugiausia atsakomybės suteikiama patiems kariams, o instruktoriai daugiau atlieka prižiūrėtojų funkciją, tad visos tau pavestos užduotys ir treniruotės priklauso tik nuo tavo noro ir galimybių. JKVM klausytojai labai motyvuoti. Tarkim, gavę paprastą žvalgybos užduotį, paverčiame ją tikra infiltracijos misija už priešo linijos, užmaskuodami savo buvimo pėdsakus. Labai įdomus yra ir žvalgų sekimas bei sulaikymas. Net nepajunti, kaip pradedi naudoti dar tik prieš kelias dienas įgytas prijudėjimo ir taktikos žinias, „priešo“ karių sulaikymą bei apklausą“, – pasakojo JKVM dalyvis Paulius Belikis.

JKVM laukiami tiek vaikinai, tiek merginos, kurių, beje, pastaraisiais metais kursuose susirenka apylygiai. Taip pat svarbu akcentuoti, kad išankstinis fizinis pasiruošimas tikrai nebūtinas. „Daug kas galvoja, kad į kariuomenę atėjus reikia jau būti tam fiziškai pasiruošus. Nereikia. Atėję į kariuomenę jaunuoliai pabėgioja, pasportuoja ir per porą-trejetą mėnesių sustiprėja. Normatyvai nėra baisūs. Ir tikrai niekas atėjus nereikalauja, kad jaunuoliai būtų „rembo“ ar „švarcnegeriai“. Nieko panašaus. Ilgainiui visi sustiprėja ir pasiekia tiek, kiek jie gali pasiekti. Ir sportas jau nebesudaro jokių problemų.“ – teigia Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos Klaipėdos regiono karo prievolės ir komplektavimo skyriaus verbuotojas vyresnysis seržantas Andrejus Fedijus.

Foto 4.jpg

Visi kalbinti JKVM dalyviai vienareikšmiškai teigia, kad šie mokymai pakeitė į gerą ir jų civilinį gyvenimą. „Pavyzdžiui, kai tapau automobilio avarijos liudininku, įgauta patirtis, per paskaitas ir pirmosios medicinos pagalbos užsiėmimus, leido nepasimesti situacijoje ir padėti nukentėjusiajam nusiraminti ir suteikti jam pagalbą iki tol, kol atvyks medikai.“ – savo ryškiausiu prisiminimu dalijosi P.Belikis.

Tuo tarpu, mokymų dalyvis Ignas Gaižiūnas vardijo kitus tarnybos privalumus: „Mokymuose patobulėjo mano gebėjimas atidžiau klausytis kitų žmonių bei dirbti komandoje. Atsirado nuolatinė budrumo būsena, kuomet beveik niekas neužklumpa netikėtai. Dabar yra daug lengviau susidoroti su stresinėmis situacijomis. Taip pat teko susipažinti su įvairiais JKVM žmonėmis, kurie turi skirtingas žinias, patirtis ir pasaulio suvokimą. Tai yra nuostabi galimybė išmokti ne tik karo dalykų ir išgyvenimo įgūdžių, bet ir mokytis iš savo tarnybos draugų, plėsti akiratį ir suvokimo ribas.“

Jaunuoliams, kurie dar svarsto, I.Gaižiūnas siūlo apžvelgti šiandieninę politinė situaciją aplink mus ir nepamiršti sau atsakyti į klausimą: „O kas, jeigu…?“ Anot pašnekovo, galvojimas apie tai pažadina dar daugiau klausimų, susijusių ne tik su kariuomene, tarnyba, bet ir paties šeimos saugumu konflikto atveju. „Tarnyba, mano supratimu, vienas geriausių atsakymų.“ – teigė I.Gaižiūnas.

JKVM metu visiems dalyviams suteikiamas privalomąją pradinę karo tarnybą atliekančių karių statusas ir tokiam statusui numatytos socialinės garantijos bei aprūpinimas: dalyviai aprūpinami karine apranga ir amunicija, mokama nustatyto dydžio maitinimo išlaidų kompensacija (arba aprūpinama maistu), numatytos išmokos buitinėms išlaidoms ir kt.

Pirmais mokymų metais dalyviai rengiami būti eiliniais kariais, antraisiais – skyriaus vadais (seržantais), trečiaisiais – būrio vadais (karininkais). Po šių, tris metus trunkančių kursų, yra užskaitoma privalomoji pradinė karo tarnyba. Jaunuoliai pabaigę šiuos mokymus nebebus kviečiami 9 mėnesiams į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (į ją šaukiami vaikinai nuo 19 iki 26 metų).

Foto 5.jpg

Registracija į šiuos mokymus jau prasidėjo ir vyks iki rugsėjo 30 dienos. Į Jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (JKVM) gali registruotis 18-32 metų aukštųjų mokyklų studentai ir absolventai, kurie nėra teisti už tyčinius nusikaltimus ir pagal sveikatos būklę tinka atlikti karo tarnybą.

Šias metais jaunuoliai gali pretenduoti į tris skirtingas mokymų programas: pėstininko būrio vado, karo medicinos gydytojo ir laivo kovinės dalies vado. Į pėstininkų būrio vado kursą planuojama priimti 150 dalyvių, į karo medicinos gydytojo ir laivo kovinės dalies vado – po 20. Pėstininkų būrio vado kursai organizuojami Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, karo medicinos gydytojo – tik Kaune, laivo kovinės dalies vado – tik Klaipėdoje.

Pabaigus šiuos mokymus galima pasirinkti profesinę karo tarnybą. Tai darbas prestižinėje tarnyboje su visomis socialinėmis garantijomis, konkurencingu darbo užmokesčiu (po šių kursų pradėjus karo tarnybą jau pirmais metais iškart gaunamas apie 700 eur darbo užmokestis per mėnesį, atskaičius mokesčius), taip pat suteikiamos galimybės mokytis, tobulinti įgūdžius mokymuose Lietuvoje ir užsienyje, kilti karjeros laipsniais. Kariuomenėje karjera planuojama individualiai. Dauguma karinių specialybių yra analogiškos civilinėms: IT specialistai, medikai, teisininkai, mechanikai, vairuotojai ir kt.

Kita alternatyva pabaigus, pasirinkti kario savanorio tarnybą. Čia užsiėmimai vyksta 1-2 per mėnesį savaitgaliais, už kuriuos dalyviams mokamas atlygis pagal karinį laipsnį arba pagal jų vidutinį darbo užmokestį. Šią tarnybą gali atlikti visi norintieji, neatsitraukiant nuo savo įprastų darbų.

Daugiau informacijos apie JKVM ieškokite www.karys.lt arba teiraukitės telefonu 8-800-12340.

Parengė: Rita Skirpstaitė
Nuotraukos: iš JKVM archyvo.

 

Comments

  1. Rita Skirpstaitė says:

    Netyčia blogai pavardę užsirašiau, pataisykite dviejose vietose ne Belikis, o Belikas. Ačiū 🙂

    2017-03-06 11:12 “SOCIUMAS“ rašė:

    > Sociumas1 posted: “Aukštųjų mokyklų studentai ir absolventai yra kviečiami > papildomai studijuoti Jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose (JKVM) ir vienu > metu įgyti dvi profesijas. Mokymų metu įgyta patirtis, išugdytos lyderio > savybės ir praplėstas akiratis suteikia ne tik pran“ >

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: