Kūno kultas


Išvaizda šiandieninėje visuomenėje, ko gero, yra labiausiai sureikšmintas dalykas. Pasitaiko atvejų, kai darbdavys, ieškodamas darbuotojo, kaip privalumą įvardija patrauklią išvaizdą. Jauni vaikinai paplūdimyje pamatę išpūstais bicepsais žingsniuojantį sportininką, siekdami to paties, pradeda vartoti net ir sveikatai pavojingus papildus. Jaunos merginos, alina save, badauja, kaitinasi soliariumuose, kad atrodytų kaip modeliai, kurių nuotraukos puošia žurnalų viršelius. Socialiniai tinklai yra perkrauti makiažo eksperčių patarimais, kaip paslėpti savo natūralų veidą, kaip atsikratyti paskutiniais sveikai atrodančiais kilogramais.

Kad pagrįsčiau teiginį, jog šiandien jaunimui išvaizda yra didžiausia vertybė, pakalbinau dvi moteris – septyniolikmetę Karoliną ir 35 metų Sigitą. Buvo užduoti tie patys klausimai norint išsiaiškinti, ar skiriasi jaunos merginos požiūris nuo jau brandos sulaukusios moters.

zack-minor-15104

Ar esi patenkinta savo išvaizda? Jei galėtum, ką savyje pakeistum?

Karolina: Anksčiau man tai nerūpėjo, tačiau prieš metus nusprendžiau, kad palyginus su savo draugėmis, esu per stora, tad pradėjau laikytis dietos. Dabar jau save myliu labiau. O pakeisti norėčiau daug dalykų – norėčiau būti žemesnė, smulkesnė, taip pat norėčiau panaikinti savo strazdanas, tad planuoju pradėti kaitintis soliariume.

Sigita: Neslėpsiu, kad norėčiau būti lieknesnė, sportiškesnė, tačiau tikrai gerai jaučiuosi ir dabar. Ilgainiui pradedu atlaidžiau žiūrėti į savo kūną ir mylėti tokį, koks jis yra.

Kokia yra tobula moteris?

Karolina: Gražaus veido, sportuojanti, ilgais plaukais, liekna, įdegusi, apsirengusi madingais rūbais. O jeigu kalbant apie konkretų pavyzdį, man atrodo, jog tobuli yra Victoria‘s secret modeliai, visada paskaitau jų patarimų, kokius sporto pratimus atlikti ir kaip maitintis.

Sigita: Nežinau, kokia yra ta tobuloji moteris. Galbūt tokia, kuri per gyvenimą įgyvendino visas savo svajones, pasiekė kažką pati savo sunkiu darbu, kurios gyvenimo patirtis yra spalvinga ir įdomi ir iš kurios būtų galima kažko pasimokyti.

Ar esi kada nors jautus nepasitikėjimą savimi dėl savo vieno ar kito išorės bruožo?

Karolina: Ir praeityje, ir dabar dar taip nutinka. Dažnai mokykloje lyginu save su klasės draugėmis. Kažkada atėjau nepasipuošusi, o tą dieną buvo fotografuojama visa klasė. Jaučiausi labai nejaukiai ir net nenorėjau dalyvauti fotosesijoje. Jau seniai neįsivaizduoju, kaip galima išeiti kažkur nepasidažius bent jau blakstienų tušu.

Sigita: Praeityje tikrai nemažai kompleksuodavau dėl įvairių dalykų, savo nosies, ne itin prabangių rūbų, dabar jau tie kompleksai yra seniai dingę. Stengiuosi dėmesį kreipti į žmonių vidinį pasaulį. Tačiau moterys dabartiniame mano darbe, nors yra vyresnės už mane, nevengia pasišaipyti iš kitų moterų neišpešiotų antakių ar ne itin baltų dantų. Matyt, kiti iš tokių dalykų niekada neišauga.

kris-atomic-73937

Kodėl šiuolaikinės merginos tiek daug dėmesio skiria ne savo vidiniui, o išorinio grožio puoselėjimui?

Karolina: Facebook’e nuolat matau, kaip prisidažiusios ir lieknos merginos sulaukia didelio dėmesio, tad ir man norisi lygiuotis į tokias merginas. Taip pat yra begalė straipsnių apie tai, kaip mesti svorį, kaip taisyklingai pasidažyti. Mano amžiaus panelės vien apie tai ir šneka, tad ir pati, nori to ar ne, pradedi vis dažniau galvoti apie tai, kaip atrodai ar rengiesi.

Sigita: Manyčiau, jog kaltas yra internetas ir televizija. Mergaitės žavisi aktorėmis, dainininkėmis, kurių darbas yra atrodyti tobulai. Juk niekada nepamatysime neišvaizdžios pagrindinės kino aktorės. Prisižiūrėjusios tobulų kūnų mergaitės ima šaipytis iš kitaip atrodančių bendraamžių, o juk tokiame amžiuje kritika yra priimama kaip niekada jautriai. Tada tos, iš kurių yra šaipomasi, arba užsisklendžia savyje, arba pradeda tobulinti save, ir taip yra išlaikomas užburtas ratas.

Kaip reikėtų sumažinti išvaizdos svarbą visuomenėje?

Karolina: Gal reikėtų pradėti nuo savęs – žiūrėti į save atlaidžiau, nesilygiuoti į kitus, atrodyti taip, kaip tau priimtina. Sukaupti dėmesį mokslams, užsiimti kažkokiu hobiu.

Sigita: Pastaruoju metu pastebiu, jog vis daugiau apkūnesnių, paprastesnės išvaizdos merginų sulaukia žiniasklaidos dėmesio, prasidėjo netgi nauja plus-size modelių era. Manau, jog tai yra mažas, bet labai svarbus žingsnis link kūno kulto mažinimo. Taip pat kiekvienas galime prie to prisidėti – dažniau sakyti komplimentus savo jaunesnėms sesėms ar broliams, dukroms ir sūnums, nesistengti jų lyginti su kitais, skiepyti meilę sau – taip gali užaugti nauja karta, kuri nebebus tokia kompleksuota ir suvaržyta.

 

Parengė Greta Rimeikaitė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: