Nigerija iš arčiau – tradicijos, religijų skirtumai ir pinigų galia


Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Medijų ir Komunikacijos magistrantūros studijų pirmakursiai, sulaukė svečio iš Nigerijos. Tarpkultūrinės komunikacijos paskaitoje lankėsi, Klaipėdos universiteto, Sveikatos mokslų fakulteto, Visuomenės sveikatos studijų programos antrakursis Ahonsi Peter Akhigbe. Vaikinas supažindino studentus su savo šalies kultūra, tradicijomis ir papasakojo, kodėl jis pasirinko studijas būtent mūsų šalyje.

_DSC0010

Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto antrakursis Ahonsi Peter Akhigbe lietuvius supažindina su Nigerijos kultūra.

Karštis beveik ištisus metus

Nigerija – federacinė konstitucinė Vakarų Afrikos valstybė, kurioje pirmoji ir pagrindinė kalba yra anglų. 1960 metais Nigerija atgavo nepriklausomybę ir tapo laisva nuo Anglijos. Tai šalis, kurioje beveik ištisus metus karšta ir temperatūra siekia net iki 45 laipsnių šilumos. Tiesa, keletą mėnesių čia lyja, o šalčiausias mėnuo Nigerijoje – rugpjūtis. Tad nenuostabu, kad kaip ir daugeliui užsieniečių, Ahonsi Peter, reikėjo priprasti prie lietuviško oro. Tačiau, vaikinas sako, jog nebuvo taip sunku.

Labai aštrus maistas

 Ahonsi Peter pasakojo, kad Nigerijoje valgomas itin aštrus maistas. Visi patiekalai gardinami kuo aštresniais prieskoniais ar pipirais, nesvarbu, tai sriuba ar koks kitas patiekalas. Vaikinas juokavo, kad Lietuvoje maistas jam per mažai aštrus, o tai, kas lietuviams gali pasirodyti labai aštru – jam visiškai normalu.

Religijų įvairovė: keistos apeigos ir pavojai

 Nigerijoje vyrauja trys pagrindinės religijos: krikčionybė, islamas, ir vudu tikėjimas. Pastarasis, savo magijos ritualais ir apeigomis gali ne tik nustebinti, bet ir šokiruoti. Tačiau, kaip Ahonsi Peter sakė, didžiausia priešprieša ir konfliktai visgi vyksta tarp krikčionių ir musulmonų. Jų religijos įsitikinimai neretai priveda prie agresijos ir kivirčų.

Pats Ahonsi Peter yra krikščionis. Gimtojoje Nigerijoje vaikinas dažnai lankosi bažnyčioje. Sako, jog apsilanko ir Lietuvoje, tačiau tai daug sudėtingiau dėl kalbos barjero.

Vestuvių tradicijos ir laidotuvių ceremonijos

 Viena seniausių, vis dar išlikusių vestuvių tradicijų Nigerijoje – nuotakos išpirkimas. Jeigu vaikinas nori vesti merginą, jo tėvai turi sumokėti išpirką būsimos nuotakos tėvams. Kai kurios nuotakos vestuvių dieną puošiasi piešiniais, kurie daromi chna dažais.

Be visų įdomių tradicijų Nigerijoje, ne mažiau stebinantys ir laidotuvių papročiai. Užsienietis pasakojo, kad pats pasiruošimas laidotuvėms Nigerijoje gali užtrukti savaitę, mėnesį ar dar ilgiau. Žmogus negali būti palaidotas tol, kol į laidotuves nesusirinks visi artimieji. Dar vienas stulbinantis faktas: jei šeima gali sau tai leisti, žmonės Nigerijoje laidojami auksiniuose karstuose. Kitaip vyksta šalį saugančių karių laidotuvės. Jie laidojami kartu su ginklais. Laidotuvių metu aplink aidi šūviai, tad, pasak Ahonsi Peter, tokia ceremonija gali pasirodyti netgi bauginanti.

Vaikų išsilavinimas – tėvų pareiga

Nigerijoje tėvai privalo išleisti vaikus mokytis. Tai jų pareiga. Vaikai turi gauti išsilavinimą. Tiesa, kalbėdamas apie jį, Ahonsi Peter pridūrė, kad Nigerijoje įgytas diplomas vertinamas tik jų šalyje. Būtent dėl šios priežasties, turėdamas galimybę rinktis studijas Pietų Afrikoje ir Lietuvoje, jis pasirinko mūsų šalį.

_DSC0034

Ahonsi Peter Akhigbe labiausiai stebina tvarkos laikymasis Lietuvoje, mat Nigerijoje tvarką „nustato“ pinigai. „Jei turi pinigų, gali turėti ir daryti tai, ką nori“, – sako užsienietis.

Turi pinigų – daryk, ką nori

Paklaustas, kas labiausiai nustebino Lietuvoje, nigerietis atsakė, jog tvarka. Jis pripažino, kad Nigerijoje jos labai trūksta, o viską šalyje valdo  pinigai. Pasak jo, jei turi pinigų – gali turėti ir daryti tai, ką nori. Nors realiai įstatymai egzistuoja, niekas jų nesilaiko. Negalioja nei jie, nei kitos teisės. Net nuo sunkiausio nusikaltimo gali išgelbėti išpirka už didelius pinigus.

Gydytoju nebus

 Visuomenės sveikatą studijuojantis vaikinas pasakojo, jog jo tėvas norėjo, kad sūnus taptų gydytoju. Tačiau pats Ahonsi Peter sakė, jog gydytojo profesija visgi ne jam. Vaikinui tiesiog patinka padėti žmonėms, suteikti jiems pagalbą.

Pasirinkęs studijas Lietuvoje, studentas iš Nigerijos sakė savo sprendimo nesigailintis. Tačiau savo ateities su mūsų šalimi vaikinas nesieja. Pabaigęs studijas, Ahonsi Peter planuoja išvykti į Ameriką. Ten jis žada studijuoti magistrantūros studijas ir mato Ameriką kaip perspektyvią šalį savo ateičiai kurti.

Ahonsi Peter – jau antrasis studentas, kuris lankėsi Tarpkultūrinės komunikacijos paskaitoje. Anksčiau čia buvo atvykęs studentas iš Indijos Muttam Ramesh Sridhar. Klaipėdos universiteto Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakultete jis studijuoja mechanikos inžineriją ir yra trečiakursis. Jis taip pat supažindino studentus su savo šalies kultūra, tradicijomis ir papročiais.

_DSC0015

Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Medijų ir Komunikacijos magistrantai susipažino su universiteto Sveikatos mokslų fakulteto antrakursiu iš Nigerijos Ahonsi Peter Akhigbe.

Susitikimai su studentais iš kitų šalių labai naudingi Klaipėdos universiteto studentams. Jie plečia akiratį bei susipažįsta su kitomis kultūromis, o gautos žinios padeda bendrauti ir suprasti kitų kultūrų žmones.

Parengė: SMNMK17 Aida Plytnykaitė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: