Ar dar skaitome laikraščius?


Dauguma apklaustu respondentu skaito laikraščius. Autorės nuotr.

Dauguma apklaustu respondentu skaito laikraščius. Autorės nuotr.

 

Žmonių gyvenimas jau seniai tapo neįsivaizduojamas be masinės komunikacijos priemonių.

Kiekvienas iš mūsų esame vienos ar kelių medijų vartotojai. Tiesa, šių dienų technologijos suteikia galimybę būti ne tik masinės komunikacijos priemonių pranešimų gavėjais, bet ir jų kūrėjais, prie to ypač prisidėjo internetas.

Atsirandant vis naujoms medijoms, tobulėjant technologijoms, vis dažniau galima išgirsti teiginių, jog tradicinės medijos tiesiog nebeturi ateities, tai ypač taikoma spausdintiniam laikraščiui. Pastarasis kaip medija gyvuoja jau nuo XVII a. Teigiama, kad laikraštis – viena pagrindinių ir labiausiai paplitusių periodinių leidinių rūšių (Urbonas, 2002; „Žurnalistikos enciklopedija“, 1997). Vis labiau akcentuojama, kad spausdintinius leidinius pakeis elektroniniai arba, jog jie iš viso išnyks. Iš tiesų, laikraščiai keičiasi: ne tik eina spausdintiniai leidiniai, bet dažnas laikraštis turi ir savo elektronines versijas internete, suteikiamos galimybės prenumeruoti PDF formato naujienas.

Reikia prisipažinti, kad man, turinčiai žurnalistinį išsilavinimą ir pirmiausia žurnalisto duonos ragavusiai būtent laikraščio redakcijoje, mintys apie spausdintinio laikraščio išnykimą yra nemalonios. Apskritai man daug labiau patinka skaityti spausdintinį laikraštį nei naujienas internete ar laikraščio PDF formatą. Žinoma, naujienų skaitymas internete yra ekonomiškesnis variantas…

Pradėjus studijuoti magistro studijose ir renkantis magistro darbo temą, kilo klausimas, ar šių dienų auditorija vis dar skaito laikraščius, ar labiau renkasi kitas medijas? Kokie žmonės skaito, neskaito laikraščius? Jei skaito, tai kokį jo formatą renkasi? Kad sužinočiau atsakymus į šiuos klausimus, pasirinkau magistro darbo temą būtent apie laikraščių skaitymą bei atlieku tyrimą dviejuose miestuose – Klaipėdoje ir Kelmėje.

Pasidomėjus statistika apie laikraščių skaitymą, radau World Press Trends 2012 m. duomenis, kuriuose pateikiama štai tokia informacija: daugiau nei 2,5 milijardai žmonių pasaulyje skaito spausdintinius laikraščius bei 600 milijonų asmenų skaito laikraščius internete. Spausdintinius ir elektroninius laikraščius skaito 500 milijonų iš minėtų asmenų. Tik elektronines laikraščių versijas renkasi 100 milijonų žmonių (Žiniasklaidos tyrimų apžvalga, 2012).

Tai pasaulinė statistika, dabar trumpai aptarsiu preliminarius savo atliekamo tyrimo rezultatus.

Šiuo metu jau turiu 261 užpildytą anketą.

Apklausoje dalyvavo 153 Klaipėdos miesto gyventojų ir 108 Kelmėje gyvenantys asmenys. Iš viso apklausta 161 moteris ir 100 vyrų, kurių amžius yra nuo 15 iki 80 metų.

Laikraščių skaitomumas Klaipėdoje ir Kelmėje. Autorės tyrimas.

Laikraščių skaitomumas Klaipėdoje ir Kelmėje. Autorės tyrimas.


185 (71 proc.) kelmiškiai ir klaipėdiečiai iš 261 respondento atsakė, kad jie skaito laikraščius. Pagal preliminarius tyrimo duomenis, daugiau laikraščius skaito Kelmės gyventojai: iš 108 respondentų 83 (77 proc. apklaustų kelmiškių) yra nuolatiniai šio periodinio leidinio skaitytojai. 102 (67 proc.) Klaipėdoje gyvenantys žmonės iš 153 apklaustųjų taip pat skaito laikraščius.

Pasirodo, jog vyrų ir moterų laikraščių skaitomumas yra vienodas, t.y. šiuos periodinius leidinius skaito po 71 proc. abiejuose miestuose apklaustų asmenų.

Atliekant tyrimą, nustatyta, kad iš 185 skaitančių laikraščius respondentų juos prenumeruoja tik 58 žmonės, tai – 31 proc. Taip pat užfiksuotas įdomus faktas, kad iš 58 prenumeratorių net 43 (74 proc.) gyvena Kelmėje. Pastarajame mieste šiuos periodinius leidinius prenumeruoja 21 vyras ir 22 moterys. Klaipėdoje laikraščių prenumeratorių iš 102 skaitančiųjų tėra 15 žmonių, iš kurių 10 moterų ir 5 vyrai.

Iš 185 laikraščius Klaipėdoje ir Kelmėje skaitančių gyventojų 88 (48 proc.) asmenys nurodė, jog renkasi ir spausdintinę, ir elektroninę laikraščio versiją. Antroje vietoje pagal formato pasirinkimą – spausdintinis laikraštis, kurį skaito 71 respondentas, tai yra 38 proc. apklaustųjų. Tik 26 (14 proc.) asmenys abiejuose miestuose skaito tik elektronines laikraščių versijas. Reikia paminėti, kad Klaipėdoje respondentai dažniausiai skaito ir spausdintinę, ir elektroninę laikraščio versiją (55 asmenys iš 102), o Kelmėje – spausdintinį laikraštį (45 gyventojai iš 83).

Taigi preliminarūs tyrimo rezultatai yra gana palankūs laikraščiui, tačiau, pagal atsakymus, galima daryti prielaidą, kad laikraščių redakcijos turi susimąstyti, kaip išlaikyti spausdintio leidinio skaitytoją bei kaip priversti tiek spausintinio, tiek PDF laikraščių formato skaitytojus prenumeruoti šį periodinį leidinį.

Jūratė Mirauskytė-Karvelienė, SMMK-13 grupė

Comments

  1. Redaktorius says:

    Skaityti laikraštį daugeliui ir patogiau, ir įprasčiau, bet visi tai nori daryti nemokamai. Ar žurnalistai taip pat pasirengę dirbti nemokamai?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: