Mokslų daktaro paskaitai prireikė pratęsimo


Lapkričio 16 dieną vykusioje paskaitoje „Nuotaikų geometrija“ matematikas, fizikas Andrius Kulikauskas dalinosi mintimis apie žmogaus nuotaikas, jų kaitą. Vilniaus dailės universiteto Klaipėdos fakultete vykusio festivalio „Restart“ paskaitoje buvo analizuojamos nuotaikos, pasitelkiant geometrines formas, taip pat nagrinėjadmos tradicinių kinų eilėraščių perteikiamos emocijos.

foto

Kulikauskas teigė, kad menai yra giminingi mokslui. Šios šakos yra priemonės atsakyti į svarbiausią klausimą – kokia yra tiesa? Filosofas kėlė klausimą – kodėl? Kodėl yra žmogus, dievas, kas jis yra? Filosofija bando atsakyti į šiuos klausimus, nors tai neįmanoma. Šilto dialogo su auditorija metu dėstytojas, nukrypęs nuo temos, net nesiruošė prie jos grįžti. Tačiau to ir nereikėjo, nes jaukus pokalbis su klausytojais sudomino net nepradėjus kalbėti paskaitos tema.

Filosofas juokavo, kad galėtume nuotaikas skirstyti, kaip atspalvius – kodais. Nuotaikų yra daug, ir mes nežinome iš kur jos atsiranda. Atrodo viskas gerai, tačiau kartais atsikeli nuliūdęs be jokios priežasties. Dėstytojas svarsto, kad galbūt liūdna dėl aplinkos, nes jis gyvena kaime, ir mato jo realybę, kur visi vartoja alkoholį. Jis šypsodamasis sako: „Ar aš už svaigalus? Aišku už.“ Juokas palydėjo šį teiginį ir dėstytojas pripažino vis dėlto alkoholio nevartojantis. Meilė savo smegenims neleidžia to daryti.

fotoa%cc%a8

Kulikauskas po pokalbio apie tikslų siekimą ir skirtingas emocijas, paprašė paskaitos besiklausančio vyro pabandyti sukurti eilėraštį. Klausytojas sakė negalįs, tačiau jam padėjo dėstytojas, užrašinėdamas kiekvieną ištartą žodį. Pridėjęs eilėraščio pabaigą jis prajuokino publiką. Tačiau atėjo eilė rimtesniems dalykams – tradicinių kinų eilėraščių skaitymui kinų ir lietuvių kalbomis bei jų nagrinėjimui. Kinų kalba labai sudėtinga, vienas žodis gali turėti daug reikšmių, priklausomai nuo emocijos sakant žodį, intonacijos. Dėstytojas teigia, kad mažuose, ir iš pirmo žvilgsnio paprastuose eilėraščiuose, galima rasti gilesnę prasmę. Tai parodė publikai.

Paskaitos pratęsime, trukusiame ilgiau nei pati paskaita, anot dėstytojo, „išliko tik elitas“. Su A. Kulikausku iš viso išnagrinėjome 6 kinų eilėraščius, išgirdome įvairių pasakojimų. Supratome, kad visada galime rinktis kitą kelią, nei einame dabar, skirtingai nei vieno jo pasakojimo herojus. Turiningai ir įdomiai praleidę laiką atsisveikinome su Amerikoje gimusiu lietuviu. Publika palydėjo dėstytoją šiltais plojimais. Jis mums padovanojo minčių pamąstymui ir atsakė į kai kuriuos kamuojančius klausimus.

Parengė Artūras Maslak.

Comments

  1. Ačiū, Artūrai, už gražius prisiminimus. Įamžinote ir kai ką, ko visai nebeprisimenu. Įdomu. Andrius Kulikauskas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: