„Teismas eina, prašom stoti“


Daugumai žmonių teismas kelia ne itin malonius jausmus, juk būti nukentėjusiuoju arba atsisėsti į teisiamųjų suolą – nenorėtų niekas. Apsilankėme Klaipėdos miesto Apylinkės teisme ir aiškinomės ar tikrai teismas yra visada rūsti, teisi ir neperkalbama institucija?

Teismais pasitikima

2013 metais Vidaus reikalų ministerijos ir Nacionalinės teismų administracijos iniciatyva buvo atlikta gyventojų apklausa, siekiant išsiaiškinti žmonių pasitikėjimą teismais. Šios apklausos duomenimis, teismais Lietuvoje pasitiki daugiau nei pusė apklaustųjų. Pasak Klaipėdos miesto Apylinkės teismo pirmininkės Audronės Gaižutienės, tokių apklausų rezultatai priklauso nuo pateikiamų klausimų tipo, kuomet galima nustatyti, kodėl žmogus pasirinko tokį atsakymą.

Pasitikėjimas yra susijęs ir su bylų viešinimu. „Bylų viešinimas didina pasitikėjimą teismais, nes žmonės, žinodami kas ir kaip vyksta teisme, gali nesivadovauti sklandančiais gandais, o savo nuomonę grįsti objektyvia informacija“, – teigia Klaipėdos miesto Apylinkės teismo Atstovas ryšiams su žiniasklaida ir visuomene Kęstutis Butvydas.

Nacionalinės teismų administracijos duomenimis, viena pagrindinių nepasitikėjimo teismu priežastis yra įsivaizdavimas, kad teismai korumpuoti. Apylinkės teismo teisėja Kristina Baškienė tvirtina, kad jos praktikoje papirkinėjimo atvejų nepasitaikė. „Nepasitikėjimas teismais yra dėl įvairių priežasčių, nebūtinai dėl asmeninės neigiamos žmonių patirties. Kyšio siūlymas teisėjui, dėl kurio buvo priimtas vienoks ar kitoks sprendimas, mano atveju nepasitaikė, man nesiūlė ir net nedavė tokių užuominų“, – sako Kristina Baškienė.

Rezonansinės bylos nagrinėjamos įprastai

Didelio visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio sulaukia rezonansinės bylos, kurios pasak Kęstučio Butvydo gali būti suskirstytos į dvi grupes: įvykiai, kurie labai sukrėtė arba sudomino visuomenę ir bylos, susijusios su įžymiais asmenimis. Tačiau rezonansinių bylų nagrinėjimui nėra skiriamas papildomas dėmesys, jos nagrinėjamos įprastine tvarka, – teigia Kęstutis Būtvydas.

Teisėjai saugūs?

Pasidomėjome, ar patys teismų dalyviai posėdžio metu elgiasi deramai ir nekelia grėsmės teisėjų saugumui. Teisėja Kristina Baškienė neslepia, kad dažnai teismo posėdžiuose pasitaiko neblaiviu ir agresyviai nusiteikusių asmenų, kuomet dėl jų veiksmų tenka kviesti policijos pareigūnus.

„Grasinimas mano sveikatai, gyvybei, pasitaikė vieną kartą, tas kaltinamasis buvo kaltinamas tyčinio nusikaltimo padarymu, jis buvo suimtas, todėl realios grėsmės mano saugumui nekėlė, bet dėl atviro grasinimo buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas“, – prisimena Apylinkės teismo teisėja.

Apylinkės teismas – atvira institucija

Klaipėdos Apylinkės teismas gana aktyviai vykdo įvairius edukacinius projektus, supažindina visuomenę su teismo veikla, stengiasi būti atvira institucija.

„Galime pasidžiaugti, kad mūsų teismas yra vienas aktyviausių Lietuvoje ir, manau, nesuklysiu pasakęs, kad aktyviausias Klaipėdos regione. Mes siekdami, kad visuomenė galėtų daugiau susipažinti su mūsų teismu, organizuojame Atvirų durų dienas, Konstitucijos, Europos civilinės teisės dienos renginius, įvairias diskusijas su visuomene. Per Kalėdas įvykdėme gražią akciją, padovanojome dviejų Klaipėdos ligoninių pacientams teismo darbuotojų atneštas knygas,“ – kalbėjo K. Butvydas.

Ar galime teigti, kad teismas yra atvira ir draugiška institucija? Panašu, kad taip, tačiau dažnai teisingumas privalo būti rūstus.

KU žurnalistikos studentės Kristinos Abromavičiūtės TV reportažas apie „Klaipėdos miesto Apylinkės teismą“ parengtas studijuojat “Reporterio darbo žiniasklaidoje” dalyką. Reportažas sukurtas Klaipėdos universiteto Medijų laboratorijoje.

Comments

  1. Hmm na įdomi informacija. Man aktualu šiuo metu viskas su teise, advokatais. Vienam iš artimųjų gresia fizinio asmens bankrotas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: