Darbas studentams – Lietuvoje ar užsienyje?


Pasibaigus mokslo metams dauguma studentų ieškosi darbo. Tačiau Lietuvoje darbą rasti nėra taip paprasta.

Dalis studentų vasaros sezono metu darbinasi kurortinėse vietose: paplūdimių baruose bei kavinėse, kur vasarą užplūsta tūkstančiai turistų bei poilsiautojų. Pasak studentų, dirbusių tokio pobūdžio darbą, keliems mėnesiams pragyvenimui užsidirbti įmanoma, tačiau daugiausia pinigų gaunama iš klientų paliktų arbatpinigių. Tačiau, kad ir kaip sunkiai bedirbtum Lietuvoje, būdamas jaunas, neturėdamas patirties ir praktikos vargu ar sugebėsi susimokėti už mokslus. Ne paslaptis, kad Lietuvoje mokslai kainuoja daug. Būtent dėl šios priežasties dalis jaunimo emigruoja. Ir ne laimės svetur jie skrenda ieškoti, o dirbti sunkų, tačiau pelningą darbą.

Lietuvoje minimalus mėnesinis užmokestis siekia 1000 litų. Atskaičiavus mokesčius, susimokėjus už bendrabutį ar butą, lieka nedaug pinigų. Didžiojoje Britanijoje 1000 Lt yra minimali savaitinė alga. Taigi, padirbėjus mėnesį jau turime 4 tūkst. Lt, tačiau retas kuris Didžiojoje Britanijoje dirba už minimalų atlyginimą. Be to, iš studentų mokesčiai ten neatskaičiuojami, atskaičiuojamas tik socialinis draudimas. Aišku, studentai atvykę uždarbiauti keliems mėnesiams, į svetimą šalį negaus ir gerai apmokamo bei kvalifikaciją keliančio darbo. Tad daugumai tenka darbuotis žemės ūkyje ar įvairiose gamyklose. Vargu, ar ten sutiksi dirbantį anglą, greičiau kaimyną iš Latvijos ar Lenkijos, ar iš tolimesnių: Rumunijos, Bulgarijos, Vengrijos bei Slovakijos šalių. Kai kurie studentai, norintys vasarai emigruoti, baiminasi dėl anglų kalbos žinių, tačiau, kiek pastebėjau, lietuviams nėra ko nerimauti, mokėdami šiek tiek angliškai, ar rusiškai, – tikrai neprapulsit. Pavyzdžiui, dauguma vengrų bei slovakų kalba tik savo gimtąja kalba, tačiau tai tikrai nėra kliūtis jiems užsidirbti nuo 250 iki 1000 svarų sterlingų per savaitę. Ar Jūs bent įsivaizduojate save gaunantį 4000 Lt per savaitę renkant braškes? Aišku, tiek užsidirba ne kiekvienas, tačiau tas, kuris nori dirbti ir yra sveikas, sezono metu būtent tiek ir uždirba. Tačiau braškių rinkimas yra ko ne sunkiausias darbas, lyginant su aviečių, trešnių, mėlynių, gervuogių, slyvų bei kitų uogų rinkimu, todėl ir užmokestis čia yra šiek tiek didesnis.

Prieš 4 metus vienoje didžiausių Anglijos fermų uogas skynė tik keli lietuviai, tačiau dabar su lyg kiekvienais metais čia atvyksta vis daugiau studentų ir net pagyvenusių žmonių. Nė vienas lietuvis ten nėra laimingas, tačiau važiuoja nusiteikęs jog dirbs čia tik kelis mėnesius. Pinigai laikinai kompensuoja nuovargi, nuolatinį stresą bei įtampą, tačiau žinių neprideda.

Bet visgi kas yra geriau, – ar sėdėti Lietuvoje vasaros atostogų metu ir švaistyti tėvų uždirbamus pinigus, ar dirbti Lietuvoje už minimalią algą, ar kelis mėnesius atkentėti dirbant „juodą darbą“ užsienyje, užsidirbti pinigų mokslams bei pragyvenimui, grįžti į Tėvynę ir toliau sau laimingai gyventi?

Aleksandra Matušova

Trackbacks

  1. […] dalis studentų šiuo metu ir dirba, ir mokosi. KUSS palaiko tuos, kurie dirba pagal savo specialybę. Pavyzdžiui, kai žurnalistai […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: