Tarptautinė tolerancijos diena


 

Mūsų daug ir mes skirtingi. Gintarės Šimtininkaitės nuotr.

Mūsų daug ir mes skirtingi. Gintarės Šimtininkaitės nuotr.

Lapkričio 16 -oji yra paskelbta tarptautine Tolerancijos diena, kurią kasmet mini daugelis pasaulio šalių. Ši šventė gyvuoja jau 17 metų. Šią dieną yra skatinama atkreipti dėmesį į skirtingų rasių, religinių pažiūrų, tautybės, seksualinės orientacijos asmenis bei jų pažiūras, interesus ir problemas.

Kas yra tolerancija ir netolerancija?

Žodis tolerancija išvertus iš lotynų kalbos reiškia kantrybę, kitų nuomonių, įsitikinimų gerbimą bei pakantumą kitam asmeniui. Būtų klaidinga šį žodį suprasti tik kaip sąvoką, tai asmens savybė, kuri turi lydėti mus kiekvieną dieną ir tapti vertybe.

Visuomenėje dažniau susiduriame su netolerancija, nei tolerancija. Dažniausiai pasitaiko nuomonės netoleravimas. Kalbant su draugais, bendraamžiais, diskutuojant yra puolamas žmogus, kuris išreiškia prieštaringą nuomonę. Tokių pavyzdžių pasitaiko ir žiniasklaidoje. Internete po straipsniais galima rasti begales šmeižiančių, žeminančių ar niekinančių komentarų. Tai parodo, kad žmonės nemoka priimti kitokios nuomonės, kitaip tariant, nesugeba būti tolerantiški kitų atžvilgiu.

Einant gatvėje įtartinai žvelgiame ar vis žvilgčiojame į kitų tautybių, rasių žmones. Vien žvilgsnis gali priversti jaustis kitokiu ar net įžeisti. Lietuvos visuomenę galima vadinti daugiataute, ją sudaro skirtingų pažiūrų, tradicijų ir religijų žmonės. Dėl globalizacijos procesų vis dažniau Lietuvoje yra susiduriama su naujomis kultūromis ir tradicijomis, o lietuviai nuvykę į kitas šalis patys tampa nauja ir nepažinta grupe.

Pastaruoju metu itin dažnai kalbama apie netoleranciją seksualinėms mažumoms. Tam tikros įtakos turi visuomenėje nusistovėjusios nuostatos ir religinės pažiūros. Dažnai išgirdus žodį tolerancija iš karto prasideda kalbos apie seksualines mažumas. Taip yra dėl to, kad seksualinės mažumos pradėjo garsiai reikštis ir reikalauti teisių, kurios yra nepriimtinos mūsų visuomenėje.

Galima vardinti dar daugybę netolerancijos pavyzdžių, tokių kaip patyčios dėl materialinės padėties, stiliaus ar socialinio statuso.

Tolerancijos ugdymas

Būti tolerantiškais esame mokomi nuo vaikystės. Mokoma į viską žvelgti be išankstinio nusistatymo, būti pakantiems neįgaliems ar kitaip atrodantiems asmenims. Pastaruoju metu daug pastangų nukreipta prieš patyčias mokykloje ar smurtą šeimoje. Tačiau, tolerancijos ugdymas nesibaigia mokykloje. Tolerancija turi būti ugdoma kiekvieną dieną, kaip neįkainojama vertybė. Tarptautinė komisija, įgyvendindama Švietimo apie totalitarinių režimų nusikaltimus, nusikaltimui žmoniškumui prevencijos ir tolerancijos ugdymo programą, kasmet minint Tarptautinę tolerancijos dieną organizuoja įvairias pilietines akcijas.

Viename interviu Tarptautinės komisijos direktorius Ronaldas Račinskas teigia, kad „vienintelis kelias gyventi vieniems šalia kitų – išmokti pripažinti skirtumus. Deja, su nepakantumu, smurtu, žmogaus teisių pažeidinėjimais susiduriame visur: namuose ir viešose vietose, mokyklose ir gatvėse. Todėl kalbėti apie toleranciją, skiepyti ją moksleiviams, ugdytis pačiam – be galo svarbu, kai visuomenė nuolat keičiasi ir mes turime prie pokyčių prisitaikyti“.

Minint Tarptautinę tolerancijos dieną pasidarykite tolerancijos testą ir sužinokite „Ar esate tolerantiški?“

 

Autorius: Airida Janauskaitė

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: